avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Daca am 59 de ani, cu 20 de ani in grupa a doua lucrwti, pot depune dosarul pentru a ieși la pensie?
Cel mai recent răspuns: Daniela Floarea , utilizator 16:06, 22 Noiembrie 2019
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2025 luna de nastere la virsta standard de pensionare de 65 ani . Nu aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani pentru a va putea pensiona anticipat partial din anul 2020.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie alexandrucosmin alexandrucosmin Sunt nascut in 09 1952 si am 32 de ani jumatate cotizati din care 24 de ani si 3 luni in grupa a II. am facut armata 1 an si 4 luni. Va rog frumos sa-mi ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata cu sau fara penalitati vladuta vladuta Sotul este nascut in 17.08.1953 si are 35 ani vechimein munca.A lucrat in grupa 1 timp de 10 ani si 5 luni la care i sa calculat un spor de 6 ani.In grupa a 2 ... (vezi toată discuția)
Cand poate beneficia de pensie? roxananaum roxananaum Buna ziua, Tatal meu este nascut in iulie 1953 si are un stagiu efectiv de cotizare de 37 de ani. Are 25 de ani in gr 2 si cam 2 ani in gr 1, iar restul ... (vezi toată discuția)