Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Executare sau suspendare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Executare sau suspendare?

Buna ziua, o cunostinta in anul 2016 a primit o condamnare cu suspendare cu termen de incercare de 2ani si 6 luni, iar in 2018 in ultima luna de incercare a comis o alta fapta mai exact a condus sub influenta bauturilor alcoolice, intrebarea este daca are noroc sa primeasca tot suspendare avand in vedere ca era ultima luna sau chiar nici o luna pana la incheierea incercarii, si a facut ore in folosul comunitatii, a achitat tot si este integrat in societate are loc de munca bun inca de atunci. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
~ Conținut șters la cerere ~
Sfatul meu este sa isi caute avocat in faza de urmarire penala ca sa scape de condamnare pentru ca orice condamnare il.va duce in penitenciar.
~ Conținut șters la cerere ~
Da, problema este deosebit de complicata intrucat procurorul nu stiu daca si-ar asuma riscul sa ajunga sa se verifice de instanta o eventuala necondamnare a inculpatului in acest caz.

Avocatul ar avea foarte mult de lucru atat in faza de urmarire penala, cat si in fata judecatorului, in ipoteza ca ar reusi sa convinga procurorul ca nu se impune sa ajunga dupa gratii inculpatul.
O sarcina foarte dificila pentru avocat...

Dar...atata timp cat exista o sansa este bine sa fie incercata...atata timp cat nu ar fi imposibil...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va multumesc frumos pentru raspunsuri! Deci dumneavoastra spuneti ca ar putea exista o cat de mica speranta ca va scapa de detentie daca o sa aibe avocat bun nu?
user3107, utilizator