Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Chitanță fata suma achitata pt. transport
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Chitanță fata suma achitata pt. transport

Bună ziua
Pentru cultura mea generala și chiar nu vreau sa fiu fraierita de toți care se cred deștepți.
Pe chitanță se trece suma plătită pentru transport?
Am trimis un pachet prin curier mia dat chitanță dar nu este trecuta suma pe care am plătit-o.

In chitanta trebuie mentionata suma platita respectiv incasata. Altfel nu e chitanta.

Normele precizeaza:

Chitanța și chitanța pentru operațiuni în valută sunt documente justificative de înregistrare în registrul de casă/registrul de casă în valută și în contabilitate a încasărilor și plăților efectuate în numerar (lei/valută), precum și a depunerilor de sume la casieria entității.