Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Solicitare chitanță pentru depunere in cont bancar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Solicitare chitanță pentru depunere in cont bancar

Buna ziua. Am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta. Un client (intreprindere individuala) a achitat prin banca, din contul personal, facturile firmei sale in valoare de 3300 lei pentru marfa primita. El cere chitanta de la noi acum, desi a platit prin banca. Este posibil? Multumesc anticipat.
Nu, chitanța este document justificativ de înregistrare în registrul de casă și în contabilitate a încasărilor și plăților efectuate în numerar (lei/valută), precum și a depunerilor de sume la casieria entității.

El are extrasul de cont care justifica plata catre d-voastra,
Ioan Petru Butariu, Contabil