Forum Discuţii juridice Executare silită Apartament executat silit
Discuție deschisă în Executare silită

Apartament executat silit

Buna ziua
Dupa adjudecarea uni apartament executat silit, cum se face punerea in posesie daca fostul proprietar nu este de gasit (plecat din tara). Se sparge usa in prezenta organelor de politie si a administaratorului blocului? Bunurile din apartament raman in posesia noului proprietar? Se face un PV de inventariere si pastrate o anumita perioada pentru a putea fi revendicate de fostul proprietar? (mai are acest drept?)
Restantele la intretienre, impozit pe apartament, utilitati (electrica, gaze, apa, cabluTV ...) trebui achitate de noul proprietar sau apartamentul se adjudeca liber de sarcini?
As dori sa stiu ce proceduri se aplica dupa adjudecarea apartamentului executat silit,
Multumesc anticipat!
Cele mai multe dintre aceste elemente va pot fi lamurite chiar de catre executorul judecatoresc.
Executorul judecatoresc detine autoritatea si obligatia sa desfasoare demersuri astfel incat adjudecatarul sa intre in posesia bunului adjudecat
Pentru materializarea interesului,executorul judecatoresc are dreptul sa solicite ajutorul autoritatilor
In speta ,nu este necesar spargerea usii de acces
persoana specializata poate intervenii asupra butucului yalei care ulterior poate fi inlocuit
La patrunderea in spatiu urmeaza sa se incheie proces verbal cu bunurile existente care urmeaza sa fie depozitate
Daca asociatia de proprietari,in termen legal nu a desfasurat demersuri pentru recuperare debit,nu a instituit privilegiul imobiliar ,respectiv bunul dedus executarii figureaza liber de sarcini,adjudecatarul nu are obligatia sa achite debitele in sarcina celui executat silit
Daca asociatia de proprietari are interes pentru recuperare debit,detine procedura legala pe care o poate promova impotriva acestuia
Multumesc pentru raspunsuri.
Executorul judecatoresc detine autoritatea si obligatia sa desfasoare demersuri ....pentru punere in posesie exista taxare suplimentara de catre executor? Daca da, in ce cuantum?
La patrunderea in spatiu urmeaza sa se incheie proces verbal cu bunurile existente care urmeaza sa fie depozitate
... depozitate unde? de catre mine? pentru cat timp?
17Cristian73, utilizator
Avand in vedere ca dv ca si adjudecatar la preluarea bunului adjudecat gasiti bunuri ce apartin celui executat aveti obligatia sa preluati bunurile,sa incheiati proces verbal de constatare
Daca proprietarul bunurilor nu este de fata,va revine obligatia sa desfasurati demersuri de in formare a a cestuia in vederea ridicarii bunurilor care ii apartin
Pentru a va proba interesul si buna credinta ,este necesar sa desfasurati demersuri inclusiv de publicare in cotidian de larga circulatie
Cat timp trebuie sa ii pastrez bunurile.? Exista o perioada de timp in care trebuie sa isi revendice bunurile? 10zile? 30 zile?
Multumesc.