Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile Uzufruct Viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile Uzufruct Viager

Contract de intretinere cu Uzufruct Viager.
Domnule Avocat (Avocata)
Vreau sa mentionez urmatoarele.
Eu M.Maria In 2008 am facut si semnat in fata notarului un Conract de Intretinere cu Uzufruct Viager cu fica si ginerele.
In contract este vorba de o casa de 180 mp + anexe si 600 mp pamant.
De cateva ani buni nu ma mai inteleg cu ei nu avem comunicare civilizata ei cred stamani pe tot fara sai pese de mine,
avem intrare comuna incalzire centrala comuna.
Cum nu am comunicare cu nici una din ele am aflat si am vazut pe pagina de publicitate cu vanzari ca a scos casa la vanzare.
Intrebarile mele.
1) Daca ei au dreptul fara stirea mea sal vanda casa si daca da cand si cum aflu ca are un nou locatar?
2) Daca gaseste un cumparator ce se intampla cu mine si cu contractul de Intretinere Uzufruct Viager?
3) Ce se intampla cu intrare comuna si utilitati comune cu un nou locatar?
4) Cu un nou locatar eu o sa mai pot fi stapan pe situatie cu Uzufruct Viager si sa cer ca total sa fiu separat de noul locatar intrare si utilitati?
5) Cazul in care gaseste cumparator
(Fica Ginerele) pot cere despagubire in bani contra Uzufructului si cat la suta mi-ar cuveni din cele mentionate de mai sus?

Cu respect! Va multumesc. M.Maria
Stimata doamna,

Dumneavoastra detineti un drept de uzufruct.

Acesta va confera atributele posesiei si folosintei, desprinse din continutul dreptului de proprietate.

Proprietatea, fiind, practic, dezmembrata, nu poate fi instrainata.

Dreptul de proprietate redevine deplin dupa decesul dumneavoastra.

Asadar, dreptul de uzufruct a fost constiuit in mod legal, orice terta persoana avand obligatia generala, negativa, de a nu aduce atingere exercitiului liber si neingradit al acestui drept.

Nuda proprietate poate fi instrainata, insa drepturile dumneavoastra trebuie respectate.

Numai dumneavoastra puteti renunta la dreptul de uzufruct.

Obligatia de intretinere a fost stabilita prin contract , in cazul in care aceasta este nesocotita, va puteti adresa instantei de judecata, cu o actiune in rezolutiune, instanta pronuntand si dispunand in acest sens.

Consulati un avocat, poate demarati o actiune civila, in vederea rezolutiunii contractului incheiat.

Succes!
Multumesc frumos de raspunsul dat de dumneavoastra!
Din raspunsul dumneavoastra am inteles tot.
Totusi am unele nelamuriri daca nu am cu ei nici un contact,legatura,
momentan nu stau cu ei sub acelas acoperis din cauza neantelegeri mam mutat.
Ei au dreptul fara stirea mea sal vanda casa si daca da cand si cum aflu ca are un nou locatar?
In cazul in care vinde ce drepturi mai am?

Multumesc. M.Maria.
Doamna, mergeti si stati in casa ca va pierdeti uzufructul. Si evacuati-i pe ei.
Mergeti la un avocat cu actul, trebuie vazut de cat timp ati plecat, unde stati...
Eu am doniciliu tot acolo la casa mea! am lucrurile mele, mobilat camera, bucatarie tot, trec periodic acasa fac curat samd, Si atunci ei au dreptul sa vanda casa sa ma scota pe strada? Eu am inteles ca Uzufructul e pe viata numai cu acordul meu se poate anula!
Este, dar il puteti pierde daca nu il folositi, pare ca nu va trebuie sa locuiti acolo.