avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ma numesc Maria! Am o intrebare catre dumneavoastra? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ma numesc Maria! Am o intrebare catre dumneavoastra? Am o casa ...

Ma numesc Maria!
Am o intrebare catre dumneavoastra?
Am o casa in Romania pe care am facut un act de Clauza de Intretinere cu Uzufruct Viager cu fica si ginerele.
(Mentionez ca nu avem nici un fel de comunicare, tangenta intre noi)
Eu momentan nu stau cu ei sant in alta tara
. Inainte de pandemie mergeam de trei ori pe an sa-mi mentin partea mea din casa.
De doi ani de zile din cauza pandemiei nu ma-m prezentat la domiciliul meu din Romania.
Sant in varsta si trebuia sa fiu precaut.
Intrebarea mea daca cumva este o lege ca in lipsa mea cineva de la organele statului cu acordul meu sa-mi verifice casa si parte mea din casa, daca mai exista!
Deoarece ginerele a vrut sa-l vanda casa fara acordul si instintarea mea.
Daca este cumva o lege protectia sociala.
Sa-l numeasca un tutelar sa mearga la fata locului sa constata ca exista locuinta si dreptul meu de Intretinere cu Uzufruct Viager ce mi se cuvin pana la moarte.
. Va rog sa-mi scrieti cum sa procedez la cine sa apelez la rezolvarea problemei in lipsa mea.

Multumesc anticipat. Maria
Cel mai recent răspuns: K.Elvira , utilizator 21:31, 27 Noiembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Angajati un avocat sau printr o procura împuterniciti pe cineva cunoscut.
Multumesc de raspunsul dat de dumneavoastra atat de rapid.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de intretinere cu uzufruct viager Imola193 Imola193 Buna ziua. Ma numesc M.M. Domnule Avocat am citeva intrebari la dumneavoastra in legatura cu un Contract de Intretinere cu clauza de Uzufruct viager. Ma ... (vezi toată discuția)
Am un contract de intretinere si dreptul de uzufruct viager cu fiica si ginerele ... K.Elvira K.Elvira Buna ziua! Ma numesc Elvira. Intrebarea mea! Am un contract de intretinere si dreptul de uzufruct viager cu fica si ginerele. Intrebarea mea catre ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere! K.Elvira K.Elvira Dom. Avocat! Numele meu Elvira. Sant o femee pensionara si am o Fica. Apelez la dumneavoastra cu o problema legata, de un Contract de Intretinere cu ... (vezi toată discuția)