Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere!

Dom. Avocat!
Numele meu Elvira.
Sant o femee pensionara si am o Fica.

Apelez la dumneavoastra cu o problema legata,
de un Contract de Intretinere cu Uzufruct Viager.
Care este compusa: Casa cu etaj de 176mp +anexe si teren 700mp.
Totul a fost trecut pe numele la Fica si Ginere,cu clauza Uzufruc.v.
In comun avem intrare, incalzire si lumina!
Intre noi nu mai exista nici un fel de contact, comunicare din diferite motive.
In locuinta unde am camera mea lucrurile mele de o viata ei nu ma lasa nici sa incui usile,
Motivul" incalzirea lumina si intrarea comuna de pe hol.
Eu locuinta o folosesc anual de 3-4 ori deoarece nu stau tot timpu acolo
Am aflat ca vor sa vanda casa pe care am vazut si eu pe diferite sait de publicitate.

Intrebarea mea ar fi!
Cum nu avem nici un fel de comunicare Fica+Gi!
Prin ce mijloace sau (LEGE) aflu daca o vinde si are un nou Locatar casa?
Noul locatar pentru mine e un strain,ce se intimpla cu Uzufructul meu?
Cine are obligatia Fica sau noul Locatar ca sa ma separa cu intrarea, incalzirea. curentul care momentan e comun,ca
sa pot deveni independent, separat pe bunul meu.

Cu stima. Multumesc. Elvira.K
Astept raspunsul dumneavoastra la Contractul de Intretinere pe data 28 Noembrie 2019! Va multumesc! Elvira.K
Multumesc de raspuns!!!
Stimata doamna,

Dreptul de uzufruct trebuie respectat.

Orice terta persoana are obligatia generala si negativa de a nu aduce atingere exercitiului liber si neingradit al dreptului de uzufruct.

Dreptul de uzufruct va confera dumneavoastra atributul posesiei (jus possidendi ) si cel al folosintei .(jus fruendi ).

Acesta se stinge la decesul dumneavoastra.

Orice terta persoana ar dobandi nuda proprietate ( anume dreptul de dispozitie, desprins din continutul dreptului de proprietate)trebuie sa respecte exercitiul dreptului de uzufruct.

Dincolo de aspecte sus expuse, cine ar cumpara doar nuda proprietate ?

Un potential cumparator care nu doreste sa locuiasca efectiv in imobil... posibil...insa drepturile dumneavoastra nu sunt lezate.

A fost perfectat un contract de intretinere.

Este intretinerea prestata in mod corespunzator ?

Va este asigurata subzistenta ?

Va sunt remise in mod constant bunuri ?

In caz contrar, poate surveni rezolutiunea contractului, la cererea dumneavoastra, ca parte semnatara, care justifica un interes.

Consultati un avocat, intr-o ora de consultanta, pentru a studia contractul perfectat si pentru a va consilia in consecinta.

Succes!
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc de raspunsul dat de dumneavoastra. Am inteles tot! Cu respect Elvira.K