avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Protectia datelor personale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Protectia datelor personale

Speta:
Informatii despre o persoana condamnata pentru coruptie.
DNA Comunicate de trimitere in judecata si condamnare.
Portal just si ICCJ - informatii proces
15 Ziare online- preluare comunicate DNA sub forma unor articole

Dupa reabilitarea intervenita dupa 7 ani:

DNA - anonimizeaza numele.
Portajust si ICCJ sterge datele despre proces
Ziarele online -sterg articolele

Raman insa informatii despre condamnare pe 2 bloguri gazduite de platformele blogspot (GOOGLE) si wordpress.
S-au facut reclamatii, conform reg GDPR, la GOOGLE si WORDPRESS pentru stergerea informatiilor (nume / prenume, profesie) dar au fost respinse. Mentionez ca blogurile sunt inactive de 5 ani. Unul dintre blogari (bibliotecarul) a murit.
Practic persoana respectiva, reabilitata fiind, a ramas cu un cazier public care i afecteaza cariera profesionala si implicit viata.
Se poata initia o actiune impotriva GOOGLE si WORDPRESS si cere si daune morale?

Alte discuții în legătură

Stergere nume publicatii online mihaitanase566 mihaitanase566 In urma cu vreo 6 ani, am primit in urma unei infractiuni, 2 ani cu suspendare cu supraveghere. Focul tineretii si anturajul prost m-au adus in aceasta ... (vezi toată discuția)
Abuz facut de jurnalisti all3ss1o all3ss1o Buna seara In primul rand imi cer scuze de la moderatori pentru ca nu am postat unde trebuie si ii rog pe aceasta cale sa ma redirectioneze si pe mine ... (vezi toată discuția)
Cum sa stergi articole cu tine de pe internet ? Balan_Titus Balan_Titus Buna ziua. In urma unui proces care a fost mediatizat ( slab mediatizat, dar totusi mediatizat ) numele unui cunoscut a aparut in presa scrisa si in diverse ... (vezi toată discuția)