Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... GDPR - ștergere din Biroul de Credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

GDPR - ștergere din Biroul de Credit

Cum poti cere unui Participant la Biroul de Credit .ro sa stearga datele personale pe care le-a prelucrat si le-a inscris in biroul de credit.ro fara acceptul tau scris? Cui trebuie sa te adresezi si in ce ordine?Trebuie sa apelezi la instanta sau Participantul (banca) va raspunde afirmativ la solicitarea ta?
Manuela Rășină, administrator
Motivul introducerii in Biroul de Credit a fost neplata unui credit? Daca da, banca avea doar obligatia sa aduca la cunostinta introducerea in BC, nu si acceptul dvs.. Daca ar fi nevoie de acordul debitorului, ce rol ar mai avea BC?
Buna ziua, banca respectiva nu a avut consimtamantul meu privind prelucrarea datelor deoarece nu ea a fost parte in contractul de credit.Creditul a fost contractat cu alta banca si aceasta a preluat prin cumparare...
V-am raspuns si mai sus. Daca v-au notificat ca veti fi introdus in BC, a fost legal. Introducerea in BC este o modalitate de pedepsire a debitorului. Nu era nevoie sa va exprimati dvs. consimtamantul. Cei care au preluat creditul, au preluat si drepturile si obligatiile.