Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Numele de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Numele de familie

Buna ziua,
Am o fetita dintr-o relatie anterioară de 5 anișori. După 3 ani de stat in tribunal am reusit sa obtin custodia exclusivă și schimbarea numelui de familiei al tatălui fetiței in numele meu de familie. Mentionez ca nu am fost căsătorită cu tatăl fetiței.
În momentul de față ma voi căsători si as vrea sa stiu cum am putea sa trecem fetita pe numele de familie al actualului viitor sot. Mentionez ca tatăl fetiței nu mai are nici un drept asupra copilului , doar ca apare in certificatul de naștere.
Ce ar trebui să fac pentru a trece fetița pe numele viitorului soț?
Va multumesc anticipat!!
Prin adopție sau pe cale administrativă!
Tatal copilului are drepturi sa il vada, sa vegheze la cresterea ei... doar ca vad ca nu le face, spre rusinea lui.
Numele copilului nu e legat de starea dv. civila, nu schimbati numele copilului in functie de chestiuni care nu tin strict de persoana ei. Nu conteaza cum o cheama, conteaza sa fie iubita!