Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi copil infiat legal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi copil infiat legal

Buna ziua,

Sunt Elena Simionescu.
Am fost adoptata la 5 ani legal.
Acum am 34 de ani si ma confrunt cu multe probleme de sanatate care, imi pun viata in pericol.
Mama adoptiva care, toata viata a fost extrem de posesiva si de impunatoare, si care de multe ori, inca de copil m-a tot amenintat ca ma da afara din casa, daca nu o ascult chiar si cum sa ma tund.
Acum eu stau in urma celor 3 operarii la genunchi la Bucuresti la o prietena, pentru ca deplasarea din provincie cu spitalizarile in Bucuresti ar fi fost dificila.
Mama adoptiva acum ma uraste enorm.
Ea este in curs de a face acte pe mostenirile (casa si teren) care au ramas fara acte, dupa decesul uneia dintre surori si al parintilor.
Stiu ca vrea sa le doneze sau vanda altei surori.
Totodata il someaza pe tatal adoptiv, sotul ei sa isi vanda apartamentul unde locuiesc.
Eu ca si copil infiat o pot da in judecata ptr intentiile ei?
Am dreptul la mostenirile ei, la apartamentul dobandit in timpul casatoriei sale?
Auzisem ca ar fi o lege prin care parintii adoptivi nu pot instraina nimic fara copilul infiat.

Multumesc!!
Buna seara,
Copilul infiat LEGAL are absolut aceleasi drepturi si obligatii ca orice copil natural.
Din nefericire, mama adoptiva poate sa-si instraineze toate bunurile fara a trebui sa ceara aprobarea cuiva.
Tatal poate sa-si instraineze, alaturi de mama bunurile.
nimeni nu este obligat sa lase bunuri mostenire nici copiilor naturali si nici celor adoptati.
Va multumesc mult de tot! Eu abia imi duc zilele desi am 34 de ani. Bolile sunt destul de severe. Mereu m a amenintat ca ma da afara din casa. Eu nu le_ am cerut infierea. Offf..