avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi copil infiat legal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi copil infiat legal

Buna ziua,

Sunt Elena Simionescu.
Am fost adoptata la 5 ani legal.
Acum am 34 de ani si ma confrunt cu multe probleme de sanatate care, imi pun viata in pericol.
Mama adoptiva care, toata viata a fost extrem de posesiva si de impunatoare, si care de multe ori, inca de copil m-a tot amenintat ca ma da afara din casa, daca nu o ascult chiar si cum sa ma tund.
Acum eu stau in urma celor 3 operarii la genunchi la Bucuresti la o prietena, pentru ca deplasarea din provincie cu spitalizarile in Bucuresti ar fi fost dificila.
Mama adoptiva acum ma uraste enorm.
Ea este in curs de a face acte pe mostenirile (casa si teren) care au ramas fara acte, dupa decesul uneia dintre surori si al parintilor.
Stiu ca vrea sa le doneze sau vanda altei surori.
Totodata il someaza pe tatal adoptiv, sotul ei sa isi vanda apartamentul unde locuiesc.
Eu ca si copil infiat o pot da in judecata ptr intentiile ei?
Am dreptul la mostenirile ei, la apartamentul dobandit in timpul casatoriei sale?
Auzisem ca ar fi o lege prin care parintii adoptivi nu pot instraina nimic fara copilul infiat.

Multumesc!!
Cel mai recent răspuns: Boogy33 , utilizator 20:07, 27 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Copilul infiat LEGAL are absolut aceleasi drepturi si obligatii ca orice copil natural.
Din nefericire, mama adoptiva poate sa-si instraineze toate bunurile fara a trebui sa ceara aprobarea cuiva.
Tatal poate sa-si instraineze, alaturi de mama bunurile.
nimeni nu este obligat sa lase bunuri mostenire nici copiilor naturali si nici celor adoptati.
Va multumesc mult de tot! Eu abia imi duc zilele desi am 34 de ani. Bolile sunt destul de severe. Mereu m a amenintat ca ma da afara din casa. Eu nu le_ am cerut infierea. Offf..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent urgent urgent !!! - se poate efectua vanzare unui imobil de catre un parinte unde exista un copil infiat? flori2 flori2 Buna ziua, Ma adresez tuturor profesionistilor de pe acest site care m-ar putea ajuta respectiv lamuri in urmatoarea problema. La varsta de 13 ani in anul ... (vezi toată discuția)
Adoptie stefyka stefyka Buna ziua.As dori daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.In anul 1994 am fost infiata derudele tatalui meu biologic.Cererea de infiere a fost facuta de ... (vezi toată discuția)
Drepturile copilului infiat ELYBOGO ELYBOGO Buna ziua, La varsta de 5 ani am fost infiata ,mentionez ca infierea a fost efectuata in conditiile legii si am preluat numele de familie ale celor care ... (vezi toată discuția)