Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident circulatie

Masina parcata pe trotuar , care estompeaza vizibilitatea , un prieten iese de pe o stradă secundară cu partea din față a mașinii, dar iese cu o jumatate de metru în plus deoarece nu vedea sa se asigure din cauza unei masini parcate care estompeaza vizibilitatea si face accident cu o masina care circula regulamentar , este vina prietenului meu deoarece avea stop , insa politistul nu i-a măsuri si împotriva conducătorului auto care avea masina parcata pe trotuar , iar din cauza ei prietenul meu a iesit cu o jumătate de m in fata si a facut accident, oare polițistul nu trebuia sa-l amendeze si pe conducătorul auto care a parcat pe trotuar și a estompat vizibilitatea?
Depuneti o plangere contraventionala impotriva procesului verbal de contraventie aratând starea de fapt care a determinat producerea accidentulu.. Dacă cunoașteți cel puțin numărul de înmatriculare al autoturismului parcat ilegal pe trotuar solicitati introducera acestuia in cauza..
ing. Ioan Ciobanu
Se mulțumește !
Ioan Ciobanu a scris:

Depuneti o plangere contraventionala impotriva procesului verbal de contraventie aratând starea de fapt care a determinat producerea accidentulu.

Cel care a parcat pe trotuar nu este vinovat ptr. producerea accidentului.
Nu sunt motive intemeiate ptr. a se depune o "plangere impotriva procesului verbal" invocand "estomparea"
"Prietenul" a gresit neacordand priopritate cum trebuia sa faca avand semnul STOP. Ar fi trebuit sa se asigure temeinic inainte de a patrunde in intersectie. Sa ne imaginam ca in locul acelui autoturism era acolo o ambulanta sau o utilitara de la pompieri ...care au fost solicitati intr-o situatie de urgenta ...
Cel cu parcare, este adevarat ca ar fi putut sa plateasca si el daca a parcat neregulamentar.
Deci fiecare plateste in dreptul sau.
gigiz, utilizator