Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Termopan prost montat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Termopan prost montat

Bună seara, acum un an mi-a fost montat un balcon de termopan. La fiecare ploaie, apa nu curge pe dinafara termopanului ci efectiv în casa. Balconul este montat mult prea inafara.
Ulterior am pus o copertina cu gândul ca nu o sa mai între apa în casa, ceea ce s-a dovedit a fi total neadevărat.
Am contactat patronul firmei care ne-a montat balconul, prima data ne-a zis ca o sa vina băieții sa facă verificări în 2 zile maxim, a primit și poze pe whatsAPP.
Am așteptat câteva zile l-am sunat din nou și de data aceasta a spus ca reparam noi pe sus, lucru care este imposibil de realizat.
În momentul de fata omul efectiv nu își asuma greșeală angajaților și nu vrea sa remedieze situația.
Ce am putea face noi din punct de vedere legal, ținând cont de faptul ca nu ne-a fost înmânat nici măcar un bon sau o factura?
Mulțumesc mult pentru eventualele raspunsuri
Puteti face plangere la ANAF pentru evaziune, daca nu ati primit factura pentru lucrarea executata.
Chiar ii puteti spune asta, daca nu remediaza problema in 3-5 zile mergeti la ANAF.
Daca totusi...va emite factura...mergeti la ANPC cu o plangere pentru proasta executare a lucrarii