avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Termopan prost montat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Termopan prost montat

Bună seara, acum un an mi-a fost montat un balcon de termopan. La fiecare ploaie, apa nu curge pe dinafara termopanului ci efectiv în casa. Balconul este montat mult prea inafara.
Ulterior am pus o copertina cu gândul ca nu o sa mai între apa în casa, ceea ce s-a dovedit a fi total neadevărat.
Am contactat patronul firmei care ne-a montat balconul, prima data ne-a zis ca o sa vina băieții sa facă verificări în 2 zile maxim, a primit și poze pe whatsAPP.
Am așteptat câteva zile l-am sunat din nou și de data aceasta a spus ca reparam noi pe sus, lucru care este imposibil de realizat.
În momentul de fata omul efectiv nu își asuma greșeală angajaților și nu vrea sa remedieze situația.
Ce am putea face noi din punct de vedere legal, ținând cont de faptul ca nu ne-a fost înmânat nici măcar un bon sau o factura?
Mulțumesc mult pentru eventualele raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 08:52, 29 Noiembrie 2019
Puteti face plangere la ANAF pentru evaziune, daca nu ati primit factura pentru lucrarea executata.
Chiar ii puteti spune asta, daca nu remediaza problema in 3-5 zile mergeti la ANAF.
Daca totusi...va emite factura...mergeti la ANPC cu o plangere pentru proasta executare a lucrarii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o problema cu o copertina goodman goodman Am si eu o problema cu,copertina de la balcon pe care am pus-o acum 3-4 ani,partea proasta este ca este un singur bloc cu doua scari acum o saptamana cei din ... (vezi toată discuția)
Avans pentru inchiderea unui balcon Janina71 Janina71 Buna ziua! Pe data de 28.08 am platit un avans de 1400 lei la o firma de termopane pentru un balcon. Mi-a dat factura si bon fiscal pentru suma de 1000 lei cu ... (vezi toată discuția)
Am facut izolatia exterioara la apt.si nu mi s-a dat factura ... aurelia2020 aurelia2020 Am facut izolatia exterioara la apt.si nu mi s-a dat factura nici certificat de garantie iar la receptie am constatat ca lucrarea este neconforma.Am solicitat ... (vezi toată discuția)