Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecare in străinătate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecare in străinătate

Dacă bunici copilului meu minor au drept de vizita prin hotărâre judecătorească , iar fostul meu soț e decedat am voie sa părăsesc țara fata accordul lor . As dori sa ma stabilesc definitiv in afara țării as putea face acest lucru ? Eu sunt singurul tutore al minorului . Și ar putea face ei ceva in acesta privința deoarece nu voi mai putea respecta programul de vizita ?
dvs va puteti muta fara acord, nu aveti nevoie de acordul bunicilor, insa trebuie sa respectati programul de vizita. Cum nu o sa puteti, depuneti in instanta cerere sa se fixeze alt program adaptat la distanta si programul copilului.

Puteti vb cu bunicii si sa va intelegeti amiabil, sa le spuneti ca va mutati si ca veti pastra legatura, ca o sa le trimiteti copilul in vacante etc.
Sfatul meu este sa mergeti cu toate actele la avocat pentru o analiza atenta si sa se elaboreze o strategie foarte bine gandita sub toate aspectele.
Avocatul trebuie sa cunoasca toate amanuntele pentru a va consilia inteligent si nu asa la intamplare.
La proces ar trebui ascultat si minorul in functie de varsta sa.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sfatul meu este sa mergeti cu toate actele la avocat pentru o analiza atenta si sa se elaboreze o strategie foarte bine gandita sub toate aspectele.
Avocatul trebuie sa cunoasca toate amanuntele pentru a va consilia inteligent si nu asa la intamplare.
La proces ar trebui ascultat si minorul in functie de varsta sa.

Deci nu înțeleg nu pot pleca ce anume doriți sa îmi Spune-ți pentru ce încă un proces ? Pana la urma am dreptul sa plec cu minorul sau nu? Acum îl împart cu bunici sau ce ? Pt ce as deschide un proces pt schimbarea programului de vizita ? Aceata hotărâte va fii valabilă și pentru țara in care ma aflu ? Va rog lămuriti-ma ca m-ați încurcat de tot.
Mara, puteţi pleca liniştită.Acolo unde mergeţi vă faceţi acte de rezidenţă, duceţi copilul la grădiniţă, la şcoală, vă trăiţi viaţa. Anunţaţi bunicii că v-aţi mutat, le daţi adresa, n-au decât să vină la program la noul dvs. domiciliu.Dacă vor o schimbare, vă dau ei în judecată aici pentru program de vizită.
Dreptul de a pleca din tara il are dar raspunderea penala pentru nerespectarea hotararii judecatoresti nu poate fi inlaturata daca nu se actioneaza in mod inteligent.

In UE poate avea probleme pentru nerespectarea unor drepturi intrucat nu este ca in Romania unde este un haos total.

Trebuie gandit cum sa se procedeze in mod elegant si juridic.
Desi am avut situatii din cele mai diverse si care nici una nu semana cu alta, nici eu nu am avut o solicitare de caz pe asa ceva ca sa fac o analiza aprofundata cu strategie concreta de actiune.

Trebuie vazut si cu ascultarea minorului.

Eu va dau niste repere care trebuie foarte bine gandite.
Astfel.de situatii sunt precum la.sah.
Te gandesti ce muti si ce va muta celalalt si daca, dupa multe mutari pe simulare, nu este bine faci alta mutare.Toate acestea se gandesc insa mai inainte si nu cand este un moment nepotrivit asa cum fac mai toti justitiabilii din Romania pentru ca apoi sa se planga ca justitia este corupta cand de fapt ei si-au creat singuri problemele pentru lipsa diligentei.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat