Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

O familie formată din parinti si doi minori decedeaza unul din părinți, parintele rămas poate vinde bunurile dobândite împreună casă teren........
Sau atunci când sunt in viață trebuie lăsată vreo formalitate in favoarea celuilalt părinte (soț in favoarea soției)
Ambii trebuiesc sa fie de fața sau formalitatea se face la un notar sau cum? Va multumesc.
Oflor, utilizator
Trebuie dezbătută succesiunea după soțul decedat, moștenitori fiind soțul supraviețuitor și copiii.
Succesiunea se dezbate la notar si se finalizează cu eliberarea certificatului de moștenitor.
Pentru a vinde, fiind vorba de doi copii minori, va fi necesară încuviințarea instanței de tutela.
(Cât sunt in viață, este vreo formalitate, act notarial, ceva de lasat care sa excludă instanța de tutela?

raluk0207 a scris:

Trebuie dezbătută succesiunea după soțul decedat, moștenitori fiind soțul supraviețuitor și copiii.
Succesiunea se dezbate la notar si se finalizează cu eliberarea certificatului de moștenitor.
Pentru a vinde, fiind vorba de doi copii minori, va fi necesară încuviințarea instanței de tutela.

Doar să vindeți amândoi în timpul vieții. Altfel, nu.
Stimata doamna,

Fara a fi realizata dezbaterea succesorala , bunurile cuprinse in masa succesorala nu pot fi instrainata.

Odata ce este dezbatuta mostenirea, in fata notarului public, cotele-parti din dreptul de proprietate pot fi instrainate, chiar fara a fi facuta partajarea.

Instrainarea, insa, pentru a fi realizata, trebuie sa fie insotita de incuviintarea instantei de judecata, cata vreme mostenitorii sunt minori.

De exemplu, părinții trăiesc se duc la un notar cedează bunurile în favoarea celuilalt (soț către soție) iar (soția catre soț).
Nici așa nu se exclude instituția tutelară? Nici asa nu se poate vinde, înstrăina?
(Rămâne soția văduvă, vrea să emigreze în altă țară, nu poate vinde bunurile?)
Oflor, utilizator