Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

O familie formată din parinti si doi minori decedeaza unul din părinți, parintele rămas poate vinde bunurile dobândite împreună casă teren........
Sau atunci când sunt in viață trebuie lăsată vreo formalitate in favoarea celuilalt părinte (soț in favoarea soției)
Ambii trebuiesc sa fie de fața sau formalitatea se face la un notar sau cum? Va multumesc.
Oflor, utilizator
Ce înseamnă ca "cedează "?
Juridic poate avea 100 de înțelesuri.
Apoi, trebuie să vă hotărâți ce vreti.
Vreti ca totul să ajungă în proprietatea unui sot? Vreti sa vindeți?
Ideea e ca nu puteti face abstracție de copii. Sunt minori, nu puteti sa ii lăsați pe drumuri, iar legea ii protejează.
Daca vindeți, va trebui să le deschideți un cont separat unde sa le virati cota lor din prețul vânzării.