avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2102 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

O familie formată din parinti si doi minori decedeaza unul din părinți, parintele rămas poate vinde bunurile dobândite împreună casă teren........
Sau atunci când sunt in viață trebuie lăsată vreo formalitate in favoarea celuilalt părinte (soț in favoarea soției)
Ambii trebuiesc sa fie de fața sau formalitatea se face la un notar sau cum? Va multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 1 Decembrie 2019
Oflor, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 16:19, 2 Decembrie 2019
Ce înseamnă ca "cedează "?
Juridic poate avea 100 de înțelesuri.
Apoi, trebuie să vă hotărâți ce vreti.
Vreti ca totul să ajungă în proprietatea unui sot? Vreti sa vindeți?
Ideea e ca nu puteti face abstracție de copii. Sunt minori, nu puteti sa ii lăsați pe drumuri, iar legea ii protejează.
Daca vindeți, va trebui să le deschideți un cont separat unde sa le virati cota lor din prețul vânzării.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune da sau nu andutza_04 andutza_04 Sotia supravietuitoare poate vinde un imobil daca nu a facut succesiunea? Termenul de la decesul sotului fiind mai mare 6 luni,iar cei 2 copii ai ... (vezi toată discuția)
Consoarta vaduva are derptul sa vinda imobil sau gradina inainte de dezbaterea mostenirii? malexoid malexoid Da unul di soti a murit, si cuplul are 2 copii adulti, consoarta ramasa in viata are dreptul sa vinda o parte din gradina sau casa inainte de a se dezbate ... (vezi toată discuția)
Dezbatem succesiunea după tata. cum se poate trece casa părintească pe numele copiilor mei? Andrej2014 Andrej2014 Buna ziua, tatăl meu a decedat in Feb 2019 si acum, împreună cu mama si cei doi frați ai mei, trebuie sa facem succesiunea. Tatăl si mama aveau in ... (vezi toată discuția)