avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Obligatii angajator catre executor
Discuție deschisă în Executare silită

Obligatii angajator catre executor

Buna ziua,
Ce obligatii are un angajator atunci cand CIM al angajatului cu poprire a incetat de comun acord, in afara de plata retinerilor. Este obligat sa anunte executorul prin adresa oficiala catre acesta? Daca da, exista un termen anume?
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 3 Decembrie 2019
virgilbrd77, utilizator
Cel mai recent răspuns: virgilbrd77 , utilizator 12:32, 3 Decembrie 2019
Il poate anunta ca sa scape de o eventuala validare de poprire in instanta.
Multumesc! Sa inteleg ca nu este un termen legal stabilit pt notificare?

Aurel Fleancu a scris:

Il poate anunta ca sa scape de o eventuala validare de poprire in instanta.

Nu există un termen reglementat prin lege, deci trebuie anunțat executorul în cel mai scurt timp posibil, pentru a evita neplăceri.
Ultima modificare: Marți, 3 Decembrie 2019
Dapix, utilizator
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita cocosioana cocosioana Buna seara, Va rog daca se poate sa-mi raspunda si mie cineva care este in masura pentru problema mea. Este legal sa mie se opreasca tot salariu de pe ... (vezi toată discuția)
Tert poprit angajatorul??? srl are angajat pe x și primește ... Utamaria Utamaria Tert poprit angajatorul??? SRL are angajat pe X și primește la final de luna 01.2023 o notificare de la un executor judecătoresc ca salariul lui X sa fie ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu executor judecatoresc anamaria81 anamaria81 Buna ziua, Am avut la societate o poprire pe salariu, poprire infiintata de un executor judecatoresc. Salariatul a incetat contractul de munca si am ... (vezi toată discuția)