Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Minor conducere fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Minor conducere fara permis

Buna ziua
Într-o noapte pe la ora 3 fiul meu a luat cheile mașinii din locul obișnuit al casei .si impreuna cu un prieten au stat la un suc in masina.Fiului meu (in varsta de 16 ani)i-a venit ideea sa conduca masina in urma acestei fapte a avariat usor încă două mașinia Dupa cele facute a hotarat sa ma sune,ne-a trezit din somn atât pe mine cat si pe soția mea.M-am dus împreună cu fiul meu sa vedem cele 2 masini ,drept urmare am hotarat sa apelez serviciul 112 deoarece la ora aceea trezit brusc din somn nu puteam evalua pagubele .Dupa apelulul meu la 112 la fata locului s-a prezentat un echipaj de politie ,după efectuarea constatarilor,fiului meu i s-a întocmit dosar penal (audierea s-a făcut în prezența mea) Mentionez ca este prima faptă de acest gen,
Va intreb care sunt consecințele unei astfel de fapte? (masuri private de libertate)
Va multumesc
adrian_chivu2001, utilizator
Buna ziua.
Art. 335,
Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
Dar daca nu are antecedente și era minor la data savarsirii infractiunii, se poate lua impotriva lui o masura educativa neprivativa de libertate.

adrian_chivu2001 a scris:

Buna ziua
Într-o noapte pe la ora 3 fiul meu a luat cheile mașinii din locul obișnuit al casei .si impreuna cu un prieten au stat la un suc in masina.Fiului meu (in varsta de 16 ani)i-a venit ideea sa conduca masina in urma acestei fapte a a variat usor încă două mașini.In urma acestui fapt ne-a trezit din somn atât pe mine cat si pe soția mea.M-am dus împreună cu fiul meu sa vedem cele 2 masini ,drept urmare am hotarat sa apelez serviciul 112 deoarece la ora aceea trezit brusc din somn nu puteam evalua pagubele .In urma apelului meu la 112 la fata locului s-a prezentat un echipaj de politie ,in urma constatarilor,fiului meu i s-a întocmit dosar penal (audierea s-a făcut în prezența mea) Mentionez ca este prima faptă de acest gen,
Va intreb care sunt consecințele unei astfel de fapte? (masuri private de libertate)
Va multumesc

Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Multumesc!
Depinde de la caz la caz, conteaza ca copilul dvs sa urmeze o scoala, este un plus la proces. Se poate incheia si la procuratura daca si-a recunoscut faptele sau in judecata poate primi fie amanarea la aplicarea pedepsei fie o condamnare cu suspendare .

P.S : Sunt unii parinti care si-ar da si viata ca copiilor sa le fie bine dar vad ca sunt si altii care nu stiu cum sa se scape de ei .
Nu inteleg P.S.-ul dvs.
Ma invinuiti ca am fost corect atat eu cat si copilul meu, ca si-a recunoscut fapta si si-a asumat barbateste raspunderea?
Eu tocmai de aceea intreb sunt ingrijorat de consecinte ,drept urmare ma simt un om responsabil atat fata de copil cat si de societate.
Nu pot tolera fapte care pot crea precedent,iar in ceea ce priveste relatia cu fiul meu este foarte stransa si pot intelege orice gresala facuta fata de mine insa nu putem trece cu vederea nici eu nici el faptele care aduc atingere altor persoane ,sunem capabili sa ni le asmam . In conseecinta imi dau viata pentru fiul meu dar nu pot raspunde pentru faptele lui. Daca am intelees gresit PS-ul dvs imi er scuze.
O zi placuta
Buna ziua,

Va dau dreptate in totalitate.

Dar dumneavoastra in acest caz ati tinut cu legea, nu cu propriul copil.

Daca dumneavoastra nu erati atat de "a-la-carte", copilul dumneavoastra nu mai avea acum un dosar penal incheiat.

I-ati stricat viata pustiului, insa mult succes pe mai departe!

adrian_chivu2001 a scris:

Nu inteleg P.S.-ul dvs.
Ma invinuiti ca am fost corect atat eu cat si copilul meu, ca si-a recunoscut fapta si si-a asumat barbateste raspunderea?
Eu tocmai de aceea intreb sunt ingrijorat de consecinte ,drept urmare ma simt un om responsabil atat fata de copil cat si de societate.
Nu pot tolera fapte care pot crea precedent,iar in ceea ce priveste relatia cu fiul meu este foarte stransa si pot intelege orice gresala facuta fata de mine insa nu putem trece cu vederea nici eu nici el faptele care aduc atingere altor persoane ,sunem capabili sa ni le asmam . In conseecinta imi dau viata pentru fiul meu dar nu pot raspunde pentru faptele lui. Daca am intelees gresit PS-ul dvs imi er scuze.
O zi placuta