avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie întreținere 2 minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie întreținere 2 minori

Buna ziua ! S-a stabilit de la data depunerii adica 13 sept ,sa mi se plătească 1/6 din venit net ,el mai are încă un copil! De unde stiu eu cât imi revine pensia pentru cele două fetițe? Multumesc !
Cel mai recent răspuns: AndreeaUscat , utilizator 16:35, 3 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Dupa ce sentinta este legalizata fie va adresati angajatorului sa va trimita sumele intr-un cont fie va adresati unui executor judecatoresc daca nu aveti incredere in el.
Atentie, este vorba despre 1/6 pentru fiecare dintre cei 2 copii.
Angajatorul nu vă poate trimite sumele direct în cont, nu este îndrituit în lipsa unui dosar de executare silită!
Dacă nu aveți încredere în soț că vă plătește câte 1/6 din salariu pt fiecare minoră, mergeți cu sentința legalizată la un executor judecătoresc!
Multumesc pt raspuns ! El momentan este plecat ÎN Germania dar eu jubpot dovedi ,nu imi permit avocați, si in tara el este angajatorul lui pt ca are masina de taxi si are firma pe numele lui parca sau al maica-sii...dar mai mult ca sigur nu este luat la stat cu mai mult decât minim ! Dar din salariul minim net am văzut că este legal 218 de copil,am facut la calculatorul de pe internet!

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Angajatorul nu vă poate trimite sumele direct în cont, nu este îndrituit în lipsa unui dosar de executare silită!
Dacă nu aveți încredere în soț că vă plătește câte 1/6 din salariu pt fiecare minoră, mergeți cu sentința legalizată la un executor judecătoresc!

Multumesc pt raspuns! 1/6 din salariul minim net nu stiu daca e asa dar am facut pe net la calculatorul de calcul pensie alimentară și mi-a dat 218 de copil! Asa o fi ? Si daca scrie ca este de la data depunerii el trebuie sa imi dea diferenta pe sept si oct ,nu ? Ca el mi-a pus pensia 130 de copil atata cat era pana sa il dau eu pt marire !

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Dupa ce sentinta este legalizata fie va adresati angajatorului sa va trimita sumele intr-un cont fie va adresati unui executor judecatoresc daca nu aveti incredere in el.
Atentie, este vorba despre 1/6 pentru fiecare dintre cei 2 copii.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara giangy giangy Intr-o sentința civilă în care se specifica reducerea pensiei de întreținere în urma nașterii unui alt copil cu soția actuala \'\' de la cota 1/4 la ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ayda9988 ayda9988 buna ziua, am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila (legalizata), prin care s-a stabilit divortul, custodie comuna asupra minorelor, ... (vezi toată discuția)
Plata pensiei alimentare Otilia P. Otilia P. Buna. In 04.05.2018 am intentat proces pt pensie alimentara, in 27.06.2019 s-a finalizat procesul, sentinta este definitiva dar nu a fost ... (vezi toată discuția)