Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas

Buna ziua . As dori sa va adresez o intrebare. Tatăl meu a lucrat în Combinatul siderurgic Galați. La 42 de ani a decedat în accident de muncă. Lucrat 20 de ani grupa 1 de muncă. In prezent mama mea beneficiaza de pensie de urmaș. Pana acum punctajul pensiei se împărțea la 35 de ani . Dar am inteles ca sa modificat la 25 de ani grupa 1 ( siderurgic) tatăl meu daca a lucrat doar 20 ani acum la cat se împărțea. Se poate face cerere ptr recalculare? Va multumesc, cu stima.
Grupa I in acest caz nu intra in recalculare.
Doar cei care au lucrat in conditii speciale intra in recalculare.