avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... dovada valorii bunurilor furate
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

dovada valorii bunurilor furate

Nu stiu cum sa fac dovada valorii bunurilor furate, daca nu mai am facturi pentru ele. Am depus la dosar extrase de pe internet cu preturi, dar mi-au fost conestate.
Oare ar trebui sa fac expertiza pt a dovedi valoarea lor. Este vorba despre obiecte vestimentare, ceas de mana de valoare, ochelari de soare de valoare, genti si celulare.
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 17:34, 14 Decembrie 2009
Cautati cataloage de preturi pentru ceasuri si celelalte obiecte!Pot fi folositoare pentru o eventuala evaluare de bunuri mobile!B-)
Trebuie sa aveti o lista cu aceste bunuri si anii in care ati achizitionat aceste bunuri.
Pentru o evaluare corecta apelati la un expert evaluator bunuri mobile.
www.anevar .ro
Atata timp cat nu pot fi prezentate acte de achizitionare ale unor bunuri sau alte acte care sa le ateste valoarea,in functie de descrierea bunurilor, gradul lor de uzura ,de valoarea lor de circulatie,dar si in functie de unele dovezi ,despre care a fost facuta vorbire,bunurile respective vor fi evaluate ipotetic de catre expertul/ii desemnat/i
r.gabi a scris:

Atata timp cat nu pot fi prezentate acte de achizitionare ale unor bunuri sau alte acte care sa le ateste valoarea,in functie de descrierea bunurilor, gradul lor de uzura ,de valoarea lor de circulatie,dar si in functie de unele dovezi ,despre care a fost facuta vorbire,bunurile respective vor fi evaluate ipotetic de catre expertul/ii desemnat/i


Sunt de acord cu Radu! Tocmai de aceea am si recomandat sa cautati cataloage cu preturile produselor respective pentru a le pune la dispozitia expertului evaluator!

:offtopic: Bine ai revenit Radu! Forumul ti-a simtit lipsa!=D>
MIHAI GRIGORE a scris:

Cautati cataloage de preturi pentru ceasuri si celelalte obiecte!Pot fi folositoare pentru o eventuala evaluare de bunuri mobile!B-)

Ce se intampla in cazul in care in instanta nu sunt acceptate aceste dosare?...am intalnit cazuri....
Multumesc,

Alte discuții în legătură

Cum refuz o expertiza imobiliara? adumitroaie florin adumitroaie florin instanta a aprobat o expertiza imobiliara partii adverse cu care ma judec. Evaluarea se face asupra locuintei mele,daca nu sunt acasa la data cand sa stabilit ... (vezi toată discuția)
Expertiza auto? AnaAma2015 AnaAma2015 valoarea de circulatie a unui autovehicul se stabileste de expertul tehnic auto? (vezi toată discuția)
Trunchiere expertiza - admisibilitate anniela anniela Buna ziua domnilor experti, Pe scurt, dosar civil, expertize efectuate de catre experti desemnati contabil si evaluator,partea adversa doreste ca instanta ... (vezi toată discuția)