Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Trunchiere expertiza - admisibilitate
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Trunchiere expertiza - admisibilitate

Buna ziua domnilor experti,

Pe scurt, dosar civil, expertize efectuate de catre experti desemnati contabil si evaluator,partea adversa doreste ca instanta sa admita 1/2 din fiecare expertiza.
Mai concret: la expertul evaluator doreste ca instanta sa admita expertiza a 1/2 din bunurile mentionate in IAP, motivand ca restul bunurilor nu le-a aratat expertului deci nu trebuie sa le expertizeze...( evident, fiind cuprinse in obiectivele expertizei, expertul desemnat le-a evaluat luand pretul pietei etc.) si la expertiza contabila fiind vorba de calculul dreptului de creanta asupra banilor obtinuti din vanzarea unui apartament ( demonstrat fiind faptul ca partea adversa si-a insusit intreaga suma din vanzare ) partea adversa doreste ca instanta sa retina din expertiza contabila numai prima parte ( imobilul a fost achizitionat in timpul casatoriei cu un pret - sa zicem 1 leu - si vandut tot in timpul casatoriei - sa zicem cu 10 lei ) in care se face vorbire de pretul de cumparare. Cu alte cuvinte, partea adversa ar vrea ca dreptul de creanta sa se calculeze la valoarea de cumparare a imobilului...Si mai concret, am cumparat o casa cu 1 leu, am vandut-o cu 10 lei, partea adversa a luat cei zece lei si mie vrea sa-mi revina 0.5 lei ( partajul se face 50 - 50% conform hotararii instantei ).
Poate instanta acepta aceste trunchieri?
Bunuruile nearatate expertului,daca s-a dispus de instanta sa fie expertizate,acesta este obligat prin lege sa le evalueze ipotetic,conform descrierii partilor si verificand in diverse cataloage.
In situatia in care exista pareri diferite ale partilor expertul poate efectua calculul in doua variante,urmand ca instanta ,in functie si de celelalte probe administrate sa se pronunte asupra variantei pe care o considera legala.