Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Calcul uzura bun mobil retroactiv?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Calcul uzura bun mobil retroactiv?

Buna ziua, intr-un proces civil de partaj instanta a incuviintat emiterea unei adrese catre expert pentru a calcula gradul de uzura al unui bun la data de 01.01.2008...
Mai concret, s-a efectuat o expertiza in ianuarie 2010 la care s-a determinat un grad de uzura al bunului respectiv de 30%. Poate un expert determina gradul de uzura al aceluiasi bun aferent datei de 01.01.2008?
Si mai concret, vorbim despre covoare,scaune,sifoniere etc.
anniela a scris:
Buna ziua, intr-un proces civil de partaj instanta a incuviintat emiterea unei adrese catre expert pentru a calcula gradul de uzura al unui bun la data de 01.01.2008... Mai concret, s-a efectuat o expertiza in ianuarie 2010 la care s-a determinat un grad de uzura al bunului respectiv de 30%. Poate un expert determina gradul de uzura al aceluiasi bun aferent datei de 01.01.2008?
Si mai concret, vorbim despre covoare,scaune,sifoniere etc.

Buna ziua,
DA, deoarece probabil este vorba de "uzura normala" (normala datorata trecerii timpului) si nu de "uzura fizica" (care este deosebita de prima - pot fi accidente, deteriorari, etc.).
Cu privire la valoarea bunurilor mobile, se intelege ca este vorba de "valoarea de piata" care si ea se poate determina pentru o anumita data.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Multumesc pentru raspuns.
Si daca tot v-am prins,va rog sa ma mai lamuriti intr-o problema:
un apartament cumparat in rate si vandut in timpul casatoriei se atribuie unuia dintre soti cu acordarea dreptului de creanta catre celalalt fost sot.
La momentul cumpararii apartamentul a valorat "1" leu.
La momentul vanzarii, suma a fost "100" lei.
Cum se caklculeaza corect acest drept de creanta?
Varianta 1 : din valoarea de 100 lei?
varianta 2 : din valoarea de 1 leu?
Expertul desemnat de instanta a calculat la valoarea de vanzare, adica la 100 lei...dar instanta a incuviintat o alta expertiza la cererea partii adverse, nemultumita fiind de acest calcul si cerand calcularea din valoarea de 6 lei...
Multumesc!
Nu inteleg expunerea Dvs.
un apartament (cumparat in rate) si vandut in timpul casatoriei se atribuie unuia dintre soti .....
Precizati: in timpul casatoriei, apartamentul a fost vandut (instrainat) sau nu ?
In timpul casatoriei apartamentul a fost cumparat (cu un pret)si vandut(cu alt pret).
"Fostul" si-a insusit intreaga suma de bani din vanzarea acelui apartament.
La procesul de partaj, instanta hotaraste ca banii obtinuti din vanzarea apartamentului, fiind bun comun,vor fi impartiti , in functie de contributia fiecaruia, astfel:
- "fostului" 60% din valoare
- "fostei" 40% din valoare
A fost desemnat un expert care sa evaleze in bani aceste procente. Expertul a calculat raportandu-se la pretul de vanzare al apartamentului.
Partea adversa face obiectiuni la expertiza pretinzand ca sumele trebuiau calculate la pretul de cumparare al apartamentului...
Instanta incuviinteaza desemnarea unui alt expert pentru a calcula aceste sume..
Cine are dreptate,in cazul acesta, este corect sa se calculeze procentul de 40% din"1 lei", pret de acum 20 de ani, pret cu care a fost achizitionat apartamentul, sau din pretul obtinut din vanzarea apartamentului ( anul 2009 ), adica 40% din "100 lei"?
Mai mult, partea adversa pretinde ca la aceasta suma sa se aplice indicele de inflatie...si atat...
Cum este corect sa se procedeze in acest caz?
anniela a scris:

In timpul casatoriei apartamentul a fost cumparat (cu un pret)si vandut(cu alt pret).
"Fostul" si-a insusit intreaga suma de bani din vanzarea acelui apartament.
La procesul de partaj, instanta hotaraste ca banii obtinuti din vanzarea apartamentului, fiind bun comun,vor fi impartiti , in functie de contributia fiecaruia, astfel:
- "fostului" 60% din valoare
- "fostei" 40% din valoare
A fost desemnat un expert care sa evaleze in bani aceste procente. Expertul a calculat raportandu-se la pretul de vanzare al apartamentului.
Partea adversa face obiectiuni la expertiza pretinzand ca sumele trebuiau calculate la pretul de cumparare al apartamentului...
Instanta incuviinteaza desemnarea unui alt expert pentru a calcula aceste sume..
Cine are dreptate,in cazul acesta, este corect sa se calculeze procentul de 40% din"1 lei", pret de acum 20 de ani, pret cu care a fost achizitionat apartamentul, sau din pretul obtinut din vanzarea apartamentului ( anul 2009 ), adica 40% din "100 lei"?
Mai mult, partea adversa pretinde ca la aceasta suma sa se aplice indicele de inflatie...si atat... Cum este corect sa se procedeze in acest caz?

Buna ziua,
Situatia prezentata acum difera de ce se intelegea din primul mesaj.
Raspunsul tine de logica si nu de optiunile expertului:
Daca apartamentul s-a vandut in timpul casatoriei, inseamna ca profitul rezultat din diferenta dintre pretul de vanzare - pretul de cumparare (un ce castig) a profitat ambilor soti si nu numai unuia dintre ei. Prin urmare este un bun comun.
Deci evaluarea trebuie doar sa consemneze pretul de vanzare stipulat in acte.
Cu stima

P.S.
Nu inteleg totusi afirmatia Dvs. cu privire la atribuirea catre unul dintre soti a unui apartament inexistent la data partajului (deoarece el fusese vandut la o data anterioara). E ceva ascuns in prezentarea Dvs.