avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masa succesorala

1.Primaria pe raza unde a avut ultimul domiciliu o persoana decedata are evidenta intregii mase succesorale a acesteia?Dar daca exista anumite proprietati,imobile,conturi chiar si datorii in alte localitati,cum se poate afla?si ce acte cere primaria pentru furnizarea de astfel de informatii ,este necesar certificatul de calitate mostenitor sau este de ajuns certificatul de deces?exista o taxa pentru eliberarea informatiilor in legatura cu masa succesorala? 2.De cand incepe sa curga termenul de optiune succesorala,de cand a survenit decesul unei persoane sau de cand cineva a deschis dezbaterea succesiunii?Deci se considera ca o persoana a renuntat tacit la mostenire(sau si-a pierdut calitatea de mostenitor)dupa un an de la decesul persoanei pe care trebuia sa o mosteneasca sau de cand a fost citat pentru dezbaterea succesiunii,iar daca nu se prezinta la cate termene(citatii)se considera ca a renuntat tacit la mostenire(sau si-a pierdut calitatea de mostenitor).Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cristian Racaceanu , utilizator 10:47, 5 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Cristian Racaceanu a scris:

1.Primaria pe raza unde a avut ultimul domiciliu o persoana decedata are evidenta intregii mase succesorale a acesteia?Dar daca exista anumite proprietati,imobile,conturi chiar si datorii in alte localitati,cum se poate afla?si ce acte cere primaria pentru furnizarea de astfel de informatii ,este necesar certificatul de calitate mostenitor sau este de ajuns certificatul de deces?exista o taxa pentru eliberarea informatiilor in legatura cu masa succesorala? 2.De cand incepe sa curga termenul de optiune succesorala,de cand a survenit decesul unei persoane sau de cand cineva a deschis dezbaterea succesiunii?Deci se considera ca o persoana a renuntat tacit la mostenire(sau si-a pierdut calitatea de mostenitor)dupa un an de la decesul persoanei pe care trebuia sa o mosteneasca sau de cand a fost citat pentru dezbaterea succesiunii,iar daca nu se prezinta la cate termene(citatii)se considera ca a renuntat tacit la mostenire(sau si-a pierdut calitatea de mostenitor).Va multumesc.


1. Fiecare Primărie nu deține decât evidența bunurilor pe care defunctul le avea, în localitatea respectiva.
In privinta bunurilor din alte localități, evident, ar trebui să știe moștenitorii.
Ce acte cere Primăria și daca se percepe vreo taxa....depinde de Primărie.
2. Termenul de opțiune succesorala curge de la data decesului.
Procedura succesorala este imprescriptibila. Mostenirea se poate dezbate oricand.
Dacă un succesibil nu si-a manifestat optiunea succesorala expresă, printr-o declarație autentică notariala, pana la proba contrară se considera ca a acceptat tacit succesiunea prin preluarea și administrarea bunurilor din masa succesorala.
Nimeni nu va fi decăzut din nimic.
Am inteles si va multumesc pentru raspuns.Dar in situatia puctuala la care ma refer eu exista tatal meu care doreste sa deschida dezbaterea succesiunii dupa fratele sau decedat in luna mai(avand impreuna un apartament in indiviziune) dar copii defunctului adica nepotii tatalui si verii mei inca de mult timp au intrerupt orice legatura cu tatal lor iar la anuntul decesului acestuia au declarat ca nu ii intereseaza nimic si nu au nevoie de nimic.Ce este de facut in aceasta situatie pentru ca tata doreste sa faca succesiunea in termen dar copii defunctului au anuntat ca nu se vor prezenta.Deci de aceea am intrebat ce este de facut daca nu raspund la citatiile de dezbatere a mostenirii si de cate astfel de termene la care au fost citati si nu s-au prezentat este nevoie pentru a putea sa se inceapa dezbaterea succesiunii,iar daca se dezbate mostenirea in lipsa ce calitate au dupa aceea copii defunctului?Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 5 Decembrie 2019
Cristian Racaceanu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In aceasta situatie, tatal dvs va trebui sa ii cheme in instanta pentru iesirea din indiviziune.
Cel mai probabil se va judeca in lipsa. In functie de ce va decide instanta, apartamentul poate fi atribuit in totalitate tatalui dvs, cu obligatia de a achita nepotilro o sulta.
In principal, trebuie contactat un avocat.
Am inteles,multumesc.Si inca un singur lucru,exista si un cont bancar al defuntului pe care tata l-a blocat dupa ce a anuntat banca in legatura cu decesul fratelui.Care va fi situatia acestuia in coditiile exprimate mai sus,tot in instanta se va solutiona si ce se va intampla cu suma existenta in cont,se aplica si aici obligatia achitarii unei sulte sau se calculeaza valoarea intregii mase succesorale si(atribuirea apartamentului si a respectivului cont) si apoi obligatia de a achita sulta respectiva?Gresesc daca spun ca era mai simplu nepotii tatalui sa faca la un birou notarial o declaratie de renuntare la mostenire pentru a nu mai ajunge in fata instantei?Multumesc inca o data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasii dezbaterii succesiunii Cristian Racaceanu Cristian Racaceanu Tatal meu doreste sa deschida succesiune dupa fratele sau decedat in lun a mai a anului trecut.Exista un apartament in indiviziune,tata si fratele sau ... (vezi toată discuția)
Succesiune naeprioroc naeprioroc Tatal meu a decedat in 2000 au ramas mostenitori, mama, subsemnatul si 2 nepoti (copii ai fratelui meu decedat). Averea parintilor mei consta dintr-un ... (vezi toată discuția)
Succesiune platinium platinium Buna seara ! Ma numesc George si doresc din partea dvs cateva sfaturi referitoare la o mostenire. In 1992 a murit bunicul si aveau drept la masa succesorala ... (vezi toată discuția)