avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Situație neplăcută la nivel de Asociație de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Situație neplăcută la nivel de Asociație de proprietari

Bună seara. Cu ocazia schimbării administratorului de bloc, ni s-a pus la dispoziție și un site care ne avertizează că există, la noi în bloc, restanțieri la întreținere mai vechi de doi și trei ani. Cred că în această situație există două variante: 1. Pentru a se evita sistarea utilităților, furnizorii au fost plătiți din alte fonduri (de rulment, de reparații) și 2. Încă le suntem datori acestora- mai puțin credibil. În cele două cazuri sus menționate, direct răspunzători sunt Președintele și Bir. Executiv. Cărui for mă pot adresa pentru a face lumină în această situație, având în vedere că nu aș garanta de integritatea cenzorilor? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:23, 5 Decembrie 2019
Buna ziua,
Puteti incerca cu o plangere catre primarie-compartimentul specializat.
Daca nici dumnealor nu va pot ajuta, sau nu va convine raspunsul, discutati cu un avocat si mergeti in instanta.
Puteti angaja raspunderea conducerii asociatiei, pentru aceste datorii...
AVeti dreptul sa studiati toate actele. Cereti facturile de la furnizori in care se vad restantele, cereti listele din urma, cereti notificarile facute catre restantieri, vedeti ce masuri s-au luat...


Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Puteti incerca cu o plangere catre primarie-compartimentul specializat.
Daca nici dumnealor nu va pot ajuta, sau nu va convine raspunsul, discutati cu un avocat si mergeti in instanta.
Puteti angaja raspunderea conducerii asociatiei, pentru aceste datorii...

Mulțumesc.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru corecta si completa dv informare studiati disp L nr 196/2018 care guverneaza infiintarea.
,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Conform disp L nr 196/2018 numai fondul de rulment poate fi utilizat pentru achitare furnizori si prestatori de servicii
Fondul de reparatii paote fi utilizat legal,strict pentru intretinere si reparatii parti comune condominiu
Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Realitatea este insa ca fiecare asociatie alege presedinte fara a detine certitudinea ca in viitor acesta va exercita cu respect si cu buna credinta acte si actiuni in interesul asociatiei de proprietari si a membrilor proproprietari
Pentru clarificare contactati sau sesizati oficial presedintele de asociatie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperate avans fond fatetare bloc prezent prezent Buna ziua! De 1 an de zile, luna de luna, la intretinere se percep urmatoarele 2 fonduri: fond de reparatii (care se mentine la aceeasi suma de 27 lei/luna) ... (vezi toată discuția)
Bună seara. administratorul blocului nostru refuză să ne dea ... Mamaia645 Mamaia645 Bună seara. Administratorul blocului nostru refuză să ne dea orice informație despre situația financiară a asociației, în condițiile în care ... (vezi toată discuția)
Bună ziua . am și eu o nelămurire și as dori răspunsuri ... LoredanaM. LoredanaM. Bună ziua . Am și eu o nelămurire și as dori răspunsuri din partea celor care cunosc mai bine situația. Locuim într un bloc unde sunt mulți ... (vezi toată discuția)