Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua . Am și eu o nelămurire și as dori ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua . Am și eu o nelămurire și as dori răspunsuri ...

Bună ziua .
Am și eu o nelămurire și as dori răspunsuri din partea celor care cunosc mai bine situația.
Locuim într un bloc unde sunt mulți restanțieri la plata întreținerii. Am acceptat de luna trecuta un fond de rulment de 50lei/apartament.
Acum am fost anunțați ca fondul de rulment va fi 180 lei/apartament pt ca tot nu au fost plătite datoriile către furnizorii de electricitate și gaz. Știm cu toții ca acest fond este obligatoriu și ca va fi restituit în momentul în care vinzi imobilul însă mi se pare ca se exagerează cu aceste sume.
Am cerut sa ne fie și noua detaliate toate facturile comune restante pt a știi ce plătim însă se refuza acest lucru.
În ceea ce ii privește pe restanțieri asociația și dezvoltatorul nu sunt de acord sa ii dea în judecata pt ca nu vor sa plătească ei taxe și tot ce mai trebuie pt a le intenta proces.
Ce putem face în acest caz ?
Mulțumesc!
Buna ziua,
Ce treaba are dezvoltatorul cu asociatia dvs.?
Faceti cerere in baza art. 28 din legea 196/2018 catre presedintele asociatiei si cereti acele facuturi.

Cat despre chemarea in instanta... sa plateasca dumnealor pentru restantieri daca nu doresc sa mearga in instanta,
Plus ca se poate pune privilegiu imobiliar pe apartamentele restantierilor si cheltuielile din instanta se recupereaza de la acestia chiar si prin vanzarea aparatamentului in care locuiesc.

Nu zice nimeni sa-i lasi in drum la inceput de iarna dar daca nu fac nimic pentru a plati restantele si tot consuma...

Plus ca restantele ar trebui afisate la avizier, cu intretinerea pe luna in curs.
Ionut.ion, utilizator
Multumesc pt răspuns.
Dezvoltatorul se implica mai mult decât președinta asociației. Nu exista nicio cale de a discuta cu ei și a ajunge la un consens. Practic noi toți proprietarii suntem obligați sa acceptam tot ce spun ei fără drept de replica . Deși încercăm sa le dam variante pt rezolvarea acestor probleme nu accepta nimic,decât ne baga pe gat la propriu faptul ca fondul de rulment este obligatoriu și ca va creste de la luna la luna atat cât va fi nevoie pt a plăti facturile asociației.
Din acest motiv am scris aici ,poate cineva va poate ajuta cu informații mai mult decât știm noi.
Le am propus sa ii acționeze în judecata pe cei restanțieri, am acceptat fond de rulment de 50 lei / apartament, am cerut facturile asociației sa putem vedea și noi cum stau lucrurile. Nimic nu funcționează!
Cititi legea 196/2018, acolo aveti toti pasii de actiune.

Faceti cererea in baza a ceea ce am scris eu mai sus, o semnati toti proprietarii nemultumiti si mergeti cu ea la presedinte, cu mentiunea ca o sa va adresati instantei pentru nerespectarea prevederilor legale si prejudiciul adus ( plata unui fond de rulment mai mare decat este necesa, neluarea masurilor legale impotriva restantierilor....).
Plus ca...
ART. 72 din legea de mai sus
(1) In scopul asigurarii sumelor necesare pentru plati curente, asociatia de
proprietari este obligata sa stabileasca cuantumul si cota de participare a
proprietarilor la constituirea fondului de rulment. Fondul de rulment se stabileste
astfel incat sa poata acoperi cheltuielile curente ale condominiului la nivelul unei luni
calendaristice. Stabilirea cuantumului se face prin echivalare cu suma care a fost
necesara pentru acoperirea cheltuielilor lunare inregistrate de asociatia de proprietari
in anul anterior, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata inflatiei,
iar in cazurile asociatiilor de proprietari nou-infiintate, prin aproximarea acestuia cu
fondul de rulment stabilit la alte asociatii de proprietari echivalente ca marime.
(2) Fondul de rulment se depune in contul curent al asociatiei de proprietari,
mentionat la art. 20 alin. (1).
(3) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipata a cotei ce revine fiecarui
proprietar, potrivit hotararii adunarii generale a asociatiei de proprietari, iar
reintregirea fondului de rulment se face lunar, prin plata sumelor afisate pe lista de
plata.
(4) Pentru incasarea fondului de rulment, administratorul elibereaza chitanta
nominala separata.
(5) Fondul de rulment incasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate,
daca prin actele translative de proprietate nu se stipuleaza altfel.
Pentru a cunoaste drepturi si obligatii ce revin proprietarilorilor studiati temeinic disp L nr 196/2018
Obligatia recuperarii debitelor revine asociatiei de proprietari care are dreptul ,in cazul acumularii de sume cu titlu de restanta initial sa aplice penalitati,ulterior sa instituie priovilegiul imobiliar si sa parcurga procedura de recuperare debite in instanta
Presedintele de asociatie,administratorul de imobil detin obligatia legala in anexa la lista lunara de intretinere sa informeze detaliat natura sumelor calculate si impuse la plata
Daca asociatia de proprietari nu are interes sa recuopereze debitele de la debitori,atunci nici pretentia de a impune acoperirea debitelor de catre proprietarii bun platnici -nu are temei legal
Sesizati oficial serviciul specializat din primarie