avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara. Administratorul blocului nostru refuză ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara. Administratorul blocului nostru refuză să ne dea ...

Bună seara. Administratorul blocului nostru refuză să ne dea orice informație despre situația financiară a asociației, în condițiile în care restantele la întreținere sunt de 20000 lei ,mai vechi de 3 ani,unele, fondul de rulment este 8500 lei ,fondul de reparații nu mai există. Unde ne putem adresa pentru a chema un control financiar și cât ar costa ? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:17, 26 Octombrie 2020
Mergeti la primarie.
Pentru completa si corecta dv informare studiati temeinic disp L nr 196/2018
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care este factor decizional
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta executionala
Legea nr 196/2018 prevede ca serviciul din primarie exercita control asupra activitatii asociatiilor de proprietari dar ,in multe cazuri inspectorii din primarie nu stapanesc dispozitiile in domeniu ,mai putin se pot implica in verificarea de documente financiar contabile
Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va clarifice aspectele care va suscita interesul
Presedintele de asociatie are obligatia sa va permita accesul -la cerere,la orice document al asociatiei de proprietari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! va rog sa imi spuneti primariile de sector mai au ... irinoaia irinoaia Buna ziua! va rog sa imi spuneti primariile de sector mai au dreptul de control asupra asociatiilor de proprietari,sau au doar atributii de indrumare? Este ... (vezi toată discuția)
Solicitare copii documente asociatie de proprietari sanda2s sanda2s Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca pot cere copii de pe unele facturi din asociatia de proprietari din 2013,2014 sau 2016, avand in vedere ca eu m-am muntat ... (vezi toată discuția)
Administratorul si presedintele asociatiei de proprietari refuza ... gabiilie776 gabiilie776 Administratorul si presedintele asociatiei de proprietari refuza sa imi emita o copie dupa contractul facut cu un zugrav (persoana fizica) pentru zugravirea ... (vezi toată discuția)