Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Art 336 cât timp nu am voie sa conduc? Mulțumesc
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Art 336 cât timp nu am voie sa conduc? Mulțumesc

la pedeapsa de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe (faptă din data de 13.05.2018). În baza art. 67 alin. (1) C.pen., interzice inculpatului, cu titlu de pedeapsă complementară, exercitarea dreptului prevăzut de art. 66 alin. (1) lit. i) C.pen., respectiv dreptul de a conduce autovehicule în sensul art. 6 pct. 6 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, pe o perioadă de 1 an şi 6 luni, pedeapsă ce va fi executată de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, conform art. 68 alin. (1) lit. b) C.pen. (respectiv, de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri). În baza art. 65 alin. (1) C.pen., interzice inculpatului, cu titlu de pedeapsă accesorie, exercitarea dreptului prevăzut de art. 66 alin. (1) lit. i) C.pen., respectiv dreptul de a conduce autovehicule în sensul art. 6 pct. 6 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, executarea pedepsei accesorii fiind suspendată pe durata termenului de supraveghere, pedeapsa accesorie urmând a se executa numai în caz de executare în regim de detenţie a pedepsei principale a închisorii. În baza art. 91 C. pen., dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 1 an închisoare şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani şi 6 luni, calculat conform dispoziţiilor art. 92 alin. 1 şi alin. 2 C. pen., de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 93 alin. (1) C. pen., obligă inculpatul ca, pe durata termenului de supraveghere, să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Galaţi, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 94 alin. (1) C.pen., pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 93 alin. (1) lit. c)-e) se comunică Serviciului de Probaţiune Galaţi. În baza art. 93 alin. (2) lit. b) C. pen., impune inculpatului să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. (3) C. pen., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 60 de zile, în cadrul Şcolii Gimnaziale nr. 1 ti sau în cadrul unei alte instituţii din subordinea Consiliului Judeţean Galaţi, conform deciziei consilierului de probaţiune dispuse în temeiul art. 51 alin. (1) şi art. 57 alin. (2) din Legea nr. 253/2013 privind executarea pedepselor, a măsurilor educative şi a altor măsuri neprivative de libertate dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal. În baza art. 404 alin. (2) C.pr.pen
Stavar56, utilizator
Stimate domn,

Permisul de conducere este anulat.

In termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii, puteti sustine examenul, in vederea redobandirii dreptul de a conduce pe drumurile publice.

În baza art. 65 alin. (1) C.pen., interzice inculpatului, cu titlu de pedeapsă accesorie, exercitarea dreptului prevăzut de art. 66 alin. (1) lit. i) C.pen., respectiv dreptul de a conduce autovehicule în sensul art. 6 pct. 6 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, executarea pedepsei accesorii fiind suspendată pe durata termenului de supraveghere, pedeapsa accesorie urmând a se executa numai în caz de executare în regim de detenţie a pedepsei principale a închisorii. În baza art. 91 C
paragraful acesta nu il inteleg deloc... multumesc frumos de raspuns !