Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Bună ziua.Dupa divort am făcut cu sotia partajul bunurilor 50%-50%. Eu doresc sa locuiesc în continuare în apartament. Dacă nu am suma de bani pt. despăgubirea soției, mă poate obliga cineva sa vand? Precizez ca nu am fost violent cu soția și nu mă deranjează sa locuim împreună. Va multumesc.
Buna ziua,
Daca sotia solicita iesirea din indiviziune cu atribuirea bunului atunci va trebui sa plecati.
E de preferat fie sa platiti dumneavoastra sulta si sa ramaneti cu apartamentul fie doamna sa va plateasca sulta si sa plecati
Fiecare va dori sa-si refaca viata si va fi mai complicat stand impreuna
Inca ceva, pe dumneavoastra poate nu va deranjaza sa stati cu ea dar poate o deranjaza pe ea sa stea cu dumneavoastra.
Stimate domn,

Executarea silita poate viza chiar bunul litigant, care va va fi atribuit.

Asadar, licitatia publica a bunului poate fi realizata.

Puteti locui in imobil, pana la definitivarea impartelii.(proprietatea devalmasa a fost transformata in proprietate comuna pe cote-parti ).

Pe cale notariala, ori pe cale judiciara, puteti solicita atribuirea imobilului.

Sulta va fi stabilita in mod obligatoriu.

Exista posibilitatea de a surveni un angajament , asa incat sulta sa fie achitata in mod esalonat.

Acordul poate fi incheiat pe cale notariala, ori in fata instantei de judecata.

Daca nu detineti sume de bani pentru achitarea sultei, luati in calcul si varianta instrainarii bunului, prin acord, la un pret agreat de ambele parti .

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc frumos pentru raspuns.