Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită - Proprire ING
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită - Proprire ING

Buna ziua,
Am următoarea problema. Am 3 Executari silite cu propriri atât la angajator cat si la banca. Propriri ce au început să aibă efect de luna aceasta. Pe data de 5 decembrie am primit salariul de la angajator, doar 1/2 din el cu mențiunea pe fluturaș ca se oprește jumătate pentru cele 3 propriri. Cei de la ING mi-au blocat cealalta jumatate si au spus că o pot debloca doar după ce aduc dovada de la executor cum ca angajatorul plătește direct la el din salariul meu.
Problema este ca angajatorul face plățile către executor intre 20 si 25 ale lunii. Adică o sa faca plățile către executor la sfârșitul lui decembrie, o sa ajunga la executor pe 27..28 decembrie. Deci pana atunci jumătatea de salariu care mi se cuvine o sa stea blocata in contul de la ING timp de 3..4 saptamani. Pana in luna noiembrie cei de la ING acceptau adeverința de la angajator unde sespecifica ca mi se oprește jumătate din salariu, dar acum accepta doar adeverința de la executor.
Ce pot face in situatia de față?
AndPopescu92, utilizator
Buna ziua,
Solicitati angajatorului sa va plateasca diferenta prin casierie, 'in mana', pana rezolvati situatia cu banca...

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Solicitati angajatorului sa va plateasca diferenta prin casierie, 'in mana', pana rezolvati situatia cu banca...

Nu este posibil. Toate plățile se fac in conturile bancare. Este O firma mare cu foarte multi angajati. Cei care fac plățile nici nu sunt in orasul meu.

Si dupa cum am spus plata salariului s-a facut deja de ieri. Banii au ajuns în contul bancar, dar sunt blocați..
AndPopescu92, utilizator
Nu aveți alternativă, decât să așteptați. Vorbiți cu executorul din timp, și rezolvați situația.
Executorul va blocat contul la bancă, și tot el este îndrituit să vi-l deblocheze.

Dapix a scris:

Nu aveți alternativă, decât să așteptați. Vorbiți cu executorul din timp, și rezolvați situația.
Executorul va blocat contul la bancă, și tot el este îndrituit să vi-l deblocheze.

Am luat legatura cu executorii si au fost de acord sa le aduc lor acea adeverința de la angajator unde se specifica ca se face deja plata catre ei din salariul meu. Au zis ca atunci când o sa primească adeverința o sa sisteze proprirea de la banca sau o sa imi dea adeverința acea de care au nevoie cei de la ING.