avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită - Proprire ING
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită - Proprire ING

Buna ziua,
Am următoarea problema. Am 3 Executari silite cu propriri atât la angajator cat si la banca. Propriri ce au început să aibă efect de luna aceasta. Pe data de 5 decembrie am primit salariul de la angajator, doar 1/2 din el cu mențiunea pe fluturaș ca se oprește jumătate pentru cele 3 propriri. Cei de la ING mi-au blocat cealalta jumatate si au spus că o pot debloca doar după ce aduc dovada de la executor cum ca angajatorul plătește direct la el din salariul meu.
Problema este ca angajatorul face plățile către executor intre 20 si 25 ale lunii. Adică o sa faca plățile către executor la sfârșitul lui decembrie, o sa ajunga la executor pe 27..28 decembrie. Deci pana atunci jumătatea de salariu care mi se cuvine o sa stea blocata in contul de la ING timp de 3..4 saptamani. Pana in luna noiembrie cei de la ING acceptau adeverința de la angajator unde sespecifica ca mi se oprește jumătate din salariu, dar acum accepta doar adeverința de la executor.
Ce pot face in situatia de față?
Ultima modificare: Vineri, 6 Decembrie 2019
AndPopescu92, utilizator
Cel mai recent răspuns: AndPopescu92 , utilizator 16:20, 6 Decembrie 2019
Buna ziua,
Solicitati angajatorului sa va plateasca diferenta prin casierie, 'in mana', pana rezolvati situatia cu banca...

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Solicitati angajatorului sa va plateasca diferenta prin casierie, 'in mana', pana rezolvati situatia cu banca...


Nu este posibil. Toate plățile se fac in conturile bancare. Este O firma mare cu foarte multi angajati. Cei care fac plățile nici nu sunt in orasul meu.

Si dupa cum am spus plata salariului s-a facut deja de ieri. Banii au ajuns în contul bancar, dar sunt blocați..
Ultima modificare: Vineri, 6 Decembrie 2019
AndPopescu92, utilizator
Nu aveți alternativă, decât să așteptați. Vorbiți cu executorul din timp, și rezolvați situația.
Executorul va blocat contul la bancă, și tot el este îndrituit să vi-l deblocheze.


Dapix a scris:

Nu aveți alternativă, decât să așteptați. Vorbiți cu executorul din timp, și rezolvați situația.
Executorul va blocat contul la bancă, și tot el este îndrituit să vi-l deblocheze.


Am luat legatura cu executorii si au fost de acord sa le aduc lor acea adeverința de la angajator unde se specifica ca se face deja plata catre ei din salariul meu. Au zis ca atunci când o sa primească adeverința o sa sisteze proprirea de la banca sau o sa imi dea adeverința acea de care au nevoie cei de la ING.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire. bună seara,am o poprire pe salariu de 50% încă din ... FloriMoise FloriMoise Poprire. Bună seara,am o poprire pe salariu de 50% încă din 2017,poprirea este de la ANAF.banca cu care lucrez ING are la dosar mai multe adeverințe din ... (vezi toată discuția)
Blocare / deblocare cont salariu cristi.a cristi.a Buna ziua, Am o poprire pe conturi pentru care compania la care lucrez achita 50% din venitul meu in contul execturului. Cealalta jumatate merge in contul ... (vezi toată discuția)
Sesizare.. anamariapitulice anamariapitulice Bună ziua! Am poprire pe salariu de 2 ani si contul de salariu blocat...desi lunar se virează banii in contul executorului judecătoresc acesta nu vrea sa ... (vezi toată discuția)