Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... CAND POT NOTA PRIVILEGIUL CONSTRUCTORULUI
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

CAND POT NOTA PRIVILEGIUL CONSTRUCTORULUI

Buna ziua,

Am inceput executarea unei constructii in calitate de constructor, insa as dori sa notez in CF privilegiul constructorului ca o masura de precautie, deoarece am vagi banuieli ca beneficiarul nu o sa-mi poata achita contravaloarea lucrarilor conform contractului.Intrebarea mea este daca pot sa cer inscrierea privilegiului acum avand in vedere ca lucrarea este in desfasurare aproximativ 20% este executata.
Multumesc.
Privilegiul pentru ce vreti sa il notati? Sa deveniti proprietar?
Orice notare nu se poate face numai in baza unui act. Daca vreti sa notati privilegiu pe constructie nu puteti nota in CF numai dupa ce e intabulata constructia si aveti pe ce nota privilegiul. Asta inseamna finalizarea constructiei, proces verbal predare primire, notare in CF. Deci trebuie sa terminati munca prima data.
Faceti o conventie la notar, pe faze de lucru si sume de bani datorate pe fiecare faza de lucru, cand terminati o faza faceti un proces verbal de predare primire, de mana, si primiti banii. Cand nu primiti banii pe faza nu continuati lucrarea.
Multumesc pentru raspuns.

Nu doresc sa devin proprietar, doresc doar sa-mi iau masuri de siguranta, in cazul in care beneficiarul devine insolvabil iar imobilul este ipotecat la banci, sa nu raman doar cu praful de pe imobil, ci sa beneficiez de un drept de preferinta fata de alti creditori ipotecari ai beneficiarului meu.