Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire

Tata are o garsoniera proprietate (dobândită prin mostenire de la părinții lui cu cota de 1/1 prin renunțarea fratilor în favoarea lui) mostenirea fiind primita in timpul casatoriei cu mama. A decedat si eu si fratele meu am vrea sa renunțăm la moștenirea noastră (partea noatra) în favoarea mamei pentru a fi unic proprietar. Cum putem face ?
meliandreea, utilizator
Păi nu prea puteti.
Dacă renunțați dvs, copiii, la succesiune vine gradul următor de descendenți, adică nepoții.
Dacă dvs si fratele nu aveti copii, sunt chematu la moștenire frații tatălui dvs.
Si tot asa, pana la rudele de gradul 4 inclusiv.
Doar dacă nu mai există absolut nicio rudă până la gradul 4, ar putea rămâne mama dvs unic moștenitor.
Asa ca...rămâneți moștenitori toti 3, după care îi puteți dona mamei cotele dvs.
Nu este o idee bună. Căci renunțarea voastră s-ar putea să profite altcuiva.
Ce vă împiedică să rămâneți în indiviziune cu mama?
Am facut succesiunea la notar, acum putem face donația în favoarea mamei. Ar mai fi vreun impediment ca mama sa devina unic proprietar?
meliandreea, utilizator
Copii aveți?
Vreți vreodată se aveți?
Pe mama dvs. o vedeți vreodată măritată cu altcineva?

De ce anume vreți ca mama să devină unic proprietar?
Ați încercat să vă gândiți la mai multe ... scenarii din viitor?
Sunt mulți cei care au regretat că nu și-au păstrat moștenirea părintelui decedat.
Pe scurt: faceți ce vreți. Dar este important să fiți siguri că știți ce faceți.
romascanu, moderator
Da avem copiii si eu si fratele meu. Nu se pune problema ca mama sa se recasatoreasca. Din motivele actelor birocratice ( impozite împărțite s.a.)