avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire

Tata are o garsoniera proprietate (dobândită prin mostenire de la părinții lui cu cota de 1/1 prin renunțarea fratilor în favoarea lui) mostenirea fiind primita in timpul casatoriei cu mama. A decedat si eu si fratele meu am vrea sa renunțăm la moștenirea noastră (partea noatra) în favoarea mamei pentru a fi unic proprietar. Cum putem face ?
Ultima modificare: Luni, 9 Decembrie 2019
meliandreea, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:49, 9 Decembrie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Păi nu prea puteti.
Dacă renunțați dvs, copiii, la succesiune vine gradul următor de descendenți, adică nepoții.
Dacă dvs si fratele nu aveti copii, sunt chematu la moștenire frații tatălui dvs.
Si tot asa, pana la rudele de gradul 4 inclusiv.
Doar dacă nu mai există absolut nicio rudă până la gradul 4, ar putea rămâne mama dvs unic moștenitor.
Asa ca...rămâneți moștenitori toti 3, după care îi puteți dona mamei cotele dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este o idee bună. Căci renunțarea voastră s-ar putea să profite altcuiva.
Ce vă împiedică să rămâneți în indiviziune cu mama?
Am facut succesiunea la notar, acum putem face donația în favoarea mamei. Ar mai fi vreun impediment ca mama sa devina unic proprietar?
Ultima modificare: Luni, 9 Decembrie 2019
meliandreea, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copii aveți?
Vreți vreodată se aveți?
Pe mama dvs. o vedeți vreodată măritată cu altcineva?

De ce anume vreți ca mama să devină unic proprietar?
Ați încercat să vă gândiți la mai multe ... scenarii din viitor?
Sunt mulți cei care au regretat că nu și-au păstrat moștenirea părintelui decedat.
Pe scurt: faceți ce vreți. Dar este important să fiți siguri că știți ce faceți.
Ultima modificare: Luni, 9 Decembrie 2019
romascanu, moderator
Da avem copiii si eu si fratele meu. Nu se pune problema ca mama sa se recasatoreasca. Din motivele actelor birocratice ( impozite împărțite s.a.)

Alte discuții în legătură

Succesiunea dupa tata? buna ziua, tatal meu a decedat in mai ... cristika cristika Succesiunea dupa tata? Buna ziua, Tatal meu a decedat in mai 2021 si ar trebui sa dezbatem pentru a ne incadra in termen cu succesiunea. Singurii mostenitori ... (vezi toată discuția)
Cedare drepturi mostenire mwijng mwijng Buna ziua tuturor, Adresez o intrebare celor in masura sa ma sfatuiasca in urmatoarea privinta: tatal meu a decedat acum 5 luni. Dimpreuna cu fratele meu si ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire Ardelean Iulia Ardelean Iulia Suntem 4 frati, parintii au un apartament. Tatal nostru a murit in Octombrie 2017, mama a ramas in apartament. Noi, cei 4 frati, dorim sa renuntam la partea ... (vezi toată discuția)