Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Violarea unui minor, cu ani în urmă
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Violarea unui minor, cu ani în urmă

Fiul meu, are 21 de ani și acum cateva zile mi.a spus că la varsta de 13-14 ani ar fi fost violat de un verisor al meu. Sunt bulversata. Ce pot sa fac? Dacă nu este adevărat?
Manuela Rășină, administrator
Faceti plangere si cereti in mod expres confidentialitatea ....politiei!
Dap: nu va asteptati la minuni, e cuvantul unuia contra cuvantului celuilalt, dovezi nu mai exista, martori nici atat. In dubio pro reo adica daca nu se poate dovedi nici ca e adevarat, nici ca e fals, suspectul iese cu basma curata.
Stimata doamna,

Faptele de viol, (in speta un viol asupra unui minor,varianta agravata a infractiunii ) sunt greu de probat, tocmai pentru ca se consuma intr-un spatiu privat,ori intr-un loc retras , izolat.

Probatiunea , este , asadar, dificil de realizat.

Imediat dupa savarsirea infractiunii se impune examinarea de catre un medic legist, pentru a se constata daca a existat recent un act sexual, precum si daca acesta a fost realizat prin constrangere, prin amenintare.( existand leziuni, din cauza acestui fapt ).

Totodata, poate fi ordonata si o expertiza psihologica, pentru a se constata traumele suferite, in urma actelor de abuz sexual.

Va sugerez sa apelati la un psiholog, pentru a beneficia de psihoterapie fiul dumneavoastra, si , totodata, pentru a avea in vedere daca relatarea sa este veridica, ori una nereala, falsa.

Va multumesc pentru informatie
N-ar fi rau, sa-l chemati in fata unui mediator. Nu stiu, incercati. Problema cred ca este aspectul moral-psihologic, ca legal, asa cum vi s-a spus si mai sus.....