Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce pot face în cazul în care:
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce pot face în cazul în care:

Angajatorul nu dorește să îmi elibereze adeverință cu zilele de concediu pentru a-mi servi la medicul de familie
Puteti depune o sesizare la ITM/Casa de Asigurari de Sanatate.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Mulțumesc frumos pentru informație!
O altă întrebare. Pot beneficia de concediu prenatal dacă la penultimul loc de muncă am 3 luni iar la actualul 5?pauza între ele fiind de o săptămână. Mulțumesc!
Stagiul minim de cotizare este de 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Cele 6 luni pot fi cumulate de la mai multi angajatori.