avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce pot face în cazul în care:
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce pot face în cazul în care:

Angajatorul nu dorește să îmi elibereze adeverință cu zilele de concediu pentru a-mi servi la medicul de familie
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:08, 12 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti depune o sesizare la ITM/Casa de Asigurari de Sanatate.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Mulțumesc frumos pentru informație!
O altă întrebare. Pot beneficia de concediu prenatal dacă la penultimul loc de muncă am 3 luni iar la actualul 5?pauza între ele fiind de o săptămână. Mulțumesc!
Stagiul minim de cotizare este de 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Cele 6 luni pot fi cumulate de la mai multi angajatori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta salariat Crs82 Crs82 Buna seara.patronii mei refuza sa imi dea adeverinta de salariat pentru a mi se elibera concediu medical.sunt insarcinata in 6 luni si nu vor sa ma mai ... (vezi toată discuția)
fara adeverinta dumitru2018 dumitru2018 Sant in concediu medical de 160 de zile si firma de paza la care lucrez nu mai vrea sa-mi de adeverinta cu salarul pe motivul ca firma pierde bani si nui mai ... (vezi toată discuția)
Eliberare adeverinte Martin Ioan Martin Ioan Care este termenul legal conform caruia fostul angajator este obligat sa-mi elibereze adeverinta cu grupa de munca si ce se poate face in cazul in care nu se ... (vezi toată discuția)