Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce responsabilitati are o femeie de serviciu?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce responsabilitati are o femeie de serviciu?

Buna ziua!!As dori sa stiu ce responzabilitati are femeia de serviu?Ea este obigata sa curete spatiile verzi din jurul blocului si sa taie gardul viu fara sa fie platita in plus?Va multumesc
iti pun la dispozitie o fisa a postului,te inspiri din ea

FIªA POSTULUI

I IDENTIFICAREA POSTULUI : „FEMEIE DE SERVICIU” cod COR (Clasificarea Ocupaţiilor din România )- 913201

II DESCRIEREA POSTULUI :
- executa lucrări de curăţenie in imobilul (inclusiv ghena imobilului) asociaţiei de proprietari si zona aferenta (spatii verzi, trotuar).
- executa lucrări suplimentare necesare mentinerii curateniei si evacuarii gunoiului menajer din imobilul (inclusiv subsolul imobilului) asociaţiei de proprietari si zona aferenta (spatii verzi, trotuar)

III COMPETENTE PERSONALE:
• sa aibă însuşiri de personalitate :seriozitate/responsabilitate, loialitate ,hotărâre, adaptabilitate, autocontrol, atitudine pozitiva,
• sa aibă calităţi psihice necesare (spirit de observaţie, răbdare, viteza de reacţie, capacitate de orientare in spaţiu, capacitate de comunicare, dârzenie etc.);
• nu sunt restrictii cu privire la sex, dar să poată mânui tomberoanele pentru gunoiul menajer
• sa nu aibă antecedente penale;
• sa semneze si sa accepte contractul de confidenţialitate si de munca.

IV POZIŢIA IN ORGANIGRAMA SI RELAŢII ORGANIZAŢIONALE :
a. ierarhice (pe verticală) - se subordonează administratorului si preşedintelui asociaţiei
b. relaţii organizaţionale (orizontale) – i-a la cunoştinţa de doleanţele membrilor asociaţiei de proprietari şi în măsura în care acestea corespund cu cerinţele sarcinilor de serviciu stabilite în prezenta fişa le duce la îndeplinire în ordinea priorităţilor

V SFERA DE RÃSPUNDERE ªI COMPETENŢÃ:
• este direct răspunzător de îndeplinirea întocmai a atribuţiilor si prevederilor sarcinilor de serviciu stabilite in prezenta fisa
• este direct răspunzător de păstrarea bunurilor materiale sau de alta natura pe care le are in gestiune;
• răspunde nemijlocit pecuniar, administrativ sau penal, după caz, daca prin nerespectarea sarcinilor de serviciu stabilite prin prezenta fisa, aduce direct sau indirect prejudiciile materiale sau de alta natura asociaţiei sau membrilor acesteia.

VI ATRIBUTII:
• sa mature zilnic holul ,scara imobilului şi spaţiul verde din faţa şi spatele blocului
• sa spele cel puţin o data pe săptămână holul si scara imobilului
• sa mature sau/si sa spele holul, scara imobilului ori de cate ori este nevoie (cel puţin o data pe zi) pentru a îndepărta urmele de noroiul depus ca urmare a intemperiilor
• sa şteargă praful si pânzele de păianjen din holul si scara imobilului ori de cate ori este nevoie in vederea menţinerii aspectului de curăţenie a imobilului;
• sa spele geamurile şi uşile imobilului ori de cate ori este nevoie in vederea menţinerii aspectului de curăţenie a imobilului;
• sa menţină curăţenia la gheena şi la balcoanele de pe etaje de folosinţa comuna (de acces la tubulatura de evacuare a gunoiului menajer) si sa participe împreună cu reprezentanţii firmei de prestări servicii de salubritate la descărcarea gunoiului menajer;
• sa desfunde ori de cate ori este nevoie tubulatura de evacuare a gunoiului;
• săptămânal sa verifice starea de uzura a tubulaturii de evacuare a gunoiului si a tomberoanelor având obligaţia sa anunţe administratorul iar in lipsa acestuia preşedintele asociaţiei de necesitatea efectuării de reparaţii sau de înlocuire a tomberoanelor;
• sa anunţe de îndată administratorul iar in lipsa acestuia preşedintele asociaţiei orice neregula constatată cu privire la starea pereţilor interiori sau exteriori (infiltraţii de apa de la inundaţii, conducte sparte, fisurări, degradări datorate uzurii sau lovirii accidentale sau nu, etc.)
• sa asigure curăţenia din zona spaţiului verde aferenta imobilului (sa tundă iarba, să ude spaţiul verde, sa strângă ori de cate este nevoie hârtiile, crengile, frunzele, etc. de pe spaţiul verde)
• sa duca la îndeplinire si sa respecte deciziile instituţiilor locale cu privire la curăţenia trotuarului aferent imobilului (ex. : spălarea trotuarului, înlăturarea zăpezii, etc.)
• sa menţină curăţenia din subsolul imobilului;
• sa viziteze zilnic subsolul imobilului in vederea menţinerii curăţeniei si pentru a constata daca au intervenit defecţiuni la reţeaua de alimentare cu apa rece potabila, A.C.M., energie termica, canalizare (ex.: scurgeri, inundaţii, , etc.) sau pătrunderi forţate in subsol
• sa ia in primire toate materialele necesare asigurării curăţeniei, întreţinerii spaţiului verde, colectarea şi debarasarea gunoiului menajer (tomberoane) având obligaţia sa asigure păstrarea si utilizarea acestora in bune condiţiuni,
• dacă primeşte bani are dreptul de a-şi achiziţiona singur materialele necesare desfăşurării activităţii cu obligaţia de a se încadra în plafonul stabilit şi de a justifica cheltuielile făcute cu documente legale (conform legislaţiei în vigoare, ex. : factură fiscală şi chitanţă);
• să manifeste disponibilitate către dialog, receptivitate, calm, tact in relaţiile de serviciu ce se stabilesc cu persoane din asociaţie sau vizitatori;
• sa răspundă la toate solicitările venite din partea administratorului sau preşedintele asociaţiei pentru îndeplinirea unor sarcini conforme fisei postului;
• sa manifeste grijă deosebită in mânuirea si utilizarea materialelor si echipamentelor pe care le are in primire pentru a evita avarierea, distrugerea sau pierderea lor;
• sa fie cinstit , loial si disciplinat dând dovada in toate împrejurările de o atitudine civilizata si corecta fata de toate persoanele cu care vine in contact;
• sa respecte instrucţiunile de folosire a ascensorului si sa anunţe de îndată orice defecţiune la societatea care asigura întreţinerea ascensorului cat şi administratorul iar in lipsa acestuia preşedintele asociaţiei
• sa respecte cu stricteţe regulile de protecţie a muncii si P.S.I. din obiectivul unde desfăşoară serviciul; (conform.art.6 alin.(1) si (2) din OG nr.60/1997 orice persoana care observa un incendiu are obligaţia de a anunţa prin orice mijloc pompierii , primarul sau politia , după caz , si sa ia masuri , după posibilităţile sale , pentru limitarea si stingerea incendiului .
• conform art.23 lit. b , c, f, din OG 60/1997 , angajatul trebuie sa utilizeze , potrivit instrucţiunilor de utilizare a substanţele periculoase, instalaţiilor ,utilajele, maşinile, aparatura si echipamentele de lucru.; sa acorde ajutor , atât cat este raţional posibil, oricărui alt salariat , aflat intr-o situaţie de pericol.
• Conform art.12 NGPM/2002 angajaţii vor desfăşura activitatea in aşa fel încât sa nu expună la pericole de accidentare sau îmbolnăvire profesionala persoana proprie sau alţi angajaţi , in conformitate cu pregătirea si instruirea in domeniul protecţiei muncii primita de la angajatorul sau; in acest scop angajatul are următoarele obligaţii :
a) sa-si însuşească si sa respecte normele si instrucţiunile de protecţie a muncii si masurile de aplicare a acestora.
b) Sa aducă la cunoştinţa de îndată administratorului iar in lipsa acestuia preşedintele asociaţiei accidentele de munca suferite de propria persoana sau de alţi angajaţi.
c) Sa coopereze cu persoanele cu atribuţii specifice in domeniul securităţii si sănătăţii in munca , atât timp cat este necesar , pentru realizarea oricărei sarcini sau cerinţe impuse de autoritate competenta pentru prevenirea accidentelor si bolilor profesionale.
d) Sa refuze întemeiat executarea unei sarcini de munca daca aceasta ar pune in pericol de accidentare sau îmbolnăvire profesionala persoana sa sau a celorlalţi participanţi.
• sa informeze de îndată administratorul iar in lipsa acestuia preşedintele asociaţiei despre orice deficienta constatata sau eveniment petrecut
• sa execute alte activităţi in legătura cu îndeplinirea sarcinilor de serviciu precizate de persoanele care au acest drept.

VII RESTRICTII :
• nu executa nici o sarcina suplimentara legata de activitatea sa decât daca ea vine de la persoanele autorizate si daca vine pe cale ierarhica si se încadrează in prevederile legale;
• sa asigure păstrarea secretului profesional privind, activităţile ce se desfăşoară in cadrul asociaţiei de proprietari;
• este strict interzisa consumarea de băuturi alcoolice înainte de intrarea in serviciu sau pe timpul serviciului ;
• la plecarea din imobil, indiferent de motiv, trebuie sa lase echipamentul curat iar celelalte mijloace pe care le-a folosit in buna stare.

VIII CONDITII DE DESFASURARE A ACTIVITATII :
a. program – nenormat până la asigurarea curăţeniei stabilite de fisa postului (nu mai mult de 4 ore pe zi);
b. Salarizarea –conform hotărârii adunării generale

IX MENTIUNI SPECIALE :
- facilităţi speciale - conform contractului de munca, anexelor la fişa postului, reglementarilor organizaţionale

Prezenta fisa este anexa la contractul de munca.

Am luat la cunoştinţa

Data………
Semnătura …………… Presedinte

Criste simona a scris:

Buna ziua!!As dori sa stiu ce responzabilitati are femeia de serviu?Ea este obigata sa curete spatiile verzi din jurul blocului si sa taie gardul viu fara sa fie platita in plus?Va multumesc

Femeia de serviciu poate face mai multe sau mai putine conform intelegerii si asa cum prevede fisa postului pentru care aveti un model mai sus.
Nu este obligata sa faca nimic altceva decat ceea ce s-a stabilit in fisa postului, fisa care poate sa cuprinda mai multe operatiuni sau mai putine.
De fapt nu este obligata sa faca nici macar ce scrie in fisa postuli, daca nu vrea, e libera sa nu mai munceasca in asociatie.
In situatia in care trebuie sa faca si altceva, in afara de ce este prevazut initial in fisa ei si in contractul de munca, se poate face un act aditional si modifica salariul dar cu acceptul salariatului.
Munca fara plata nu se mai practica de mult timp. Mai muncesc unii doar din placere !!!
@sacalul09
:happy:
Chiar vorbiti serios cu fisa postului?
In primul rand ca denumirea e haioasa - "femeie de serviciu", adica nea Costica poate fi incadrat cu CIM pe post de "femeie de serviciu"?
Denumirea este "ingrijitor". Fisa postului este cu totul caraghioasa pentru o asociatie de proprietari.
Ca ne putem inspira asupra capitolelor pe care trebuie sa le aiba o fisa a postului din ceea ce ati postat ca fiind o fisa a postului pentru o asociatia de proprietari, asta o putem face, dar nu sa luam de buna toate atributiile de acolo!!!!
Poate doar daca ii dam ingrijitorului un salariu de scapa omul de toate grijile de pe lume si isi asigura si o batranete linistita.
De mult nu m-am mai amuzat asa!!!!!
Chestia cu pastrarea secretului profesional asupra activitatilor care se desfasoara in asociatii mi-a placut cel mai mult (e la restrictii....)
Noi am avut o asemenea fisa de post pentru femeia de serviciu incadrata cu CIM. Fisa postului este obligatorie in Romania de vreo cativa ani. In ea am trecut ce atributii au fost convenite prin negociere. Ea a fost un mod de control si de raportare la ce are de facut femeia de serviciu. Daca nu e nicaieri scris, cum poti sa controlezi. De cand lucram cu o firma de administrare, avem anexa foarte detaliata la curatenie in care scrie tot ce trebuie sa faca femeia de serviciu.
Tocmai ca sa nu existe discutii si interpretari si sa stim ce platim.
Daca va ajuta cu ceva va pot trimite prin e mail acea anexa.
@elga50 ,fisa este intocmita de un jurist ,pentru un bloc cu 614 garsoniere din bucuresti,da si are CIM,da si termenul de femeie de serviciu este in nomenclatorul meseriilor,pe cand ingrijitor cladire nu.
P.S fisa am pus-o pentru inspiratie ,nicidecum pentru copiere