Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata in CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata in CCC

Buna ziua
Sunt in CCC de 8 luni, sunt insarcinata din nou. Nu am angajator, am lucrat pana pe data de 31.12.2018. Am mers apoi la CASMB de unde mi s-a platit prenatalul in continuare si postnatalul pana am intrat in CCC. As vrea sa stiu care sunt posibilitatile sa beneficiez de indemnizatie si pentru al doilea copil si cum se calculeaza in situatia asta ? Ma intereseaza si pentru tata, tatal este angajat acum.
Care este data cand copilul implineste 2 ani ?

Care este data nasterii celui de-al doilea copil?
Copilul implineste 2 ani in martie 2021, iar la cel de al doilea ar fi o data aproximativa in iulie 2020.
In speta, veti intra din CCC1 in CCC2 fara a mai fi nevoie de a sta in concediu de maternitate, pre si postnatal.

Referitor la tata, intrebati din timp la AJPIS cum va trebui sa se procedeze daca indeplineste conditiile de a beneficia de indemnizatie pentru ambii copii.

Multumesc frumos !