Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mutare usa intrare in apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mutare usa intrare in apartament

Am achizitionat un apartament la parterul unui bloc vechi si vreau să mut ușă de la intrare cu un (1) metru mai in față, pe spatiul comun, deoarece in casa se intra direct in bucatarie. Mutand usa nu ingreunez sau blochez accesul nimanui, deoarece scara este pe mijloc, intre doua apartamente, formandu-se astfel un hol de vreo 4 m de-o parte si de cealalta a scării. Și alți proprietari de la alte scări au mutat usa mai față.
Administratorul si președintele blocului mi-au zis ca imi vor aproba cererea.
Întrebările mele sunt:
1. Este suficient sa am acordul celor 2 persoane mentionate mai sus sau imi trebuie si acordul 50+1 al locatarilor?
2. Ce ar trebui sa contina aceasta cerere?
Va mulțumesc.
Vali12, utilizator
Legal nu aveti dreptul sa executati modificarea sa ocupati partea comuna de condominiu
Schimbarea destinatiei partii comune de condominiu se face cu acordul tuturor proprietarilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta
Legal nu aveti dreptul sa executati modificarea sa ocupati partea comuna de condominiu
Schimbarea destinatiei partii comune de condominiu se face cu acordul tuturor proprietarilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta
Pentru ce contract de folosinta sau de inchiriere? Voi face cadastru si intabulare si voi plati impozit pentru acel metru și toate plățile la asociatie vor fi automat mai mari, pentru ca se mărește suprafata utila. Imi puteti spune legea conform careia trebuie sa inchei unul dintre cele două contracte mentionate de dvs.? Va mulțumesc.
Vali12, utilizator
Pentru corecta si completa dv informare studiati temeinic disp L nr 196/2018 art 2 al p,,art 4 al 2,,art 5,art 34 al 2,art 36,art 37 al 5,art 38,art 40,,art 43,art 44 etc
Ca sa puteti sa va materializati interesul sa schimbati destinatia si aspectul partii comune este drum lung nu se realizeaza conditionat de aprobarea administratorului si presedintelui de imobil
Partea comuna de condominiu este administrata de catre asociatia de proprietari
Schimbarea destinatiei partii comune condominiu reprezinta procedura complexa
Nu stapaniti legislatia in domeniu daca apreciati ca puteti realiza cadastru si intabulare pe baza acordului administratorului si presedintelui de asociatie