Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis majorata la 60 zile
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis majorata la 60 zile

Buna ziua, in urma trecerii pe rosu am fost sanctionat cu amenda si retinerea permisului de conducere pe 30zile. Acum am primit la cutia postala o scrisoare de la Brigada rutiera ca acesta este suspendat pe o perioada de 60zile, pentru ca mi-a mai fost suspendat permisul in ultimele 6 luni.
Intrebarea mea este era obligatia agentului care mi-a intocmit procesul verbal, sa scrie in PV ca imi este suspendat pe 60zile sau nu?
Si daca da acesta este caz de nulitate al PV?
Multumesc.
mihaidragos, utilizator
Nu este caz de nulitate. Agentul nu avea de unde sa stie ca a mai fost suspendat.
Nu este caz de nulitate a procesului verbal, dar nici șanse de câștig dacă vă gândiți să depuneți o plângere contravențională.
ing. Ioan Ciobanu