Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Handicapul constatat legal in Italia la o persoana cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Handicapul constatat legal in Italia la o persoana cu dubla cetatenie este recunoscut in Romania?

As dori sa stiu cum poate fi recunoscut handicapul unei persoane cu dublă cetățenie, romana si italiană, stabilit de autoritățile italiene, beneficiind si de o pensie aferenta. Va multumesc!
La ce vă referiți`? Locuiți în Italia și beneficiați de drepturile persoanelor cu handicap, conform legii Italiene.
Autoritățile române nu vor recunoaște o decizie din altă țară. Ca sa beneficiați de ceva in țară, trebuie să depuneți dosar de încadrare in grad de handicap si sa primiți un certificat. In funcție de gradul primit conform evaluării dupa criteriile românești, aveți diverse scutiri si beneficii.
In plus, e posibil sa fie necesar să aveți domiciliu permanent in România.