Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cumpar casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cumpar casa

Buna ziua. Vreau s-a cumpar o casa,am gasit casa si imi place, dar persoanele care vinde casa locuiesc in strainatate si su spus ca nu au timp s-a vina,dar mi-au spus ca por sa ma mut acolo si sa le trimit ceva bani prin virament bancar,dar eu va trebui sa vind apartamentul si cumparatorul ma asteapta pentru ca am aminat vinzarea, pentru ca cei cu casa nu au cum sa vina curind. Dupa anumite discutí cu vinzatorul casei a spus ca vine inainte de sarbatori si a vorbit el cu un notar din tara sa faca actele. Binenteles nu are procura notariala nimeni din familia lui dar in schimb a spus ca merge fratele lui la primarie sa scoata fiscalul, oare se poate daca nu are imputernicire? Alta intrebare, pot avea incredere? Cum pot sa stiu daca vorbeste serios sau nu,cum por sa stiu daca nu a vorbit cu cineva fals sa faca acte ?El vine cu sotia doar sa semnam actele la asa zisul notar. Va rog s-a imi dati un sfat ce sa fac sau cum sa procedez. Multumesc.
Buna ziuz,
Nu va grabiti sa cumparati casa ca sunteti presata de timp...
Luati toate actele, cititile bine, sa nu existe probleme ( puteti merge cu ele la un avocat, daca nu aveti incredere in notar sau nu stiti la ce sa va uitati).
Stiti vb. aia : "Graba strica treaba", nu?
Vindeti apartamentul si stati o perioada cu chirie pana va lumuriti cu acetele, cu vanzarea...
Luati in consideratie si posibilitatea ca aceasta vanzare sa nu se produca, din N motive, si faceti si un plan pentru asta...
Dumnealor pot face o imputernicire la ambasada/consulat pe numele unei persoane care sa perfecteze vanzarea in locul dumnealor, daca nu pot fi prezenti...
Si nu dati avans doar pe vorbe, faceti un act...si chiar si cu acest act, Nu dati o suma mare.
Ionut.ion, utilizator
Buna ziua.
Nu transferați nimic ,fara procura nu poate face nimic nimeni din familia dumnealui, dacă este interesat sa vanda va veni în tara sa vanda sau va face imputernicire pe cineva din familie. Iar cu mutatul ,in baza a ce sa va mutați ?dacă nu aveți niciun act pe acel imobil. Legat de notar puteți merge la orice notar doriți dumneavoastră ,nu va poate obliga sa mergeți la notarul ales de el.
lidiadiana a scris:

Buna ziua. Vreau s-a cumpar o casa,am gasit casa si imi place, dar persoanele care vinde casa locuiesc in strainatate si su spus ca nu au timp s-a vina,dar mi-au spus ca por sa ma mut acolo si sa le trimit ceva bani prin virament bancar,dar eu va trebui sa vind apartamentul si cumparatorul ma asteapta pentru ca am aminat vinzarea, pentru ca cei cu casa nu au cum sa vina curind. Dupa anumite discutí cu vinzatorul casei a spus ca vine inainte de sarbatori si a vorbit el cu un notar din tara sa faca actele. Binenteles nu are procura notariala nimeni din familia lui dar in schimb a spus ca merge fratele lui la primarie sa scoata fiscalul, oare se poate daca nu are imputernicire? Alta intrebare, pot avea incredere? Cum pot sa stiu daca vorbeste serios sau nu,cum por sa stiu daca nu a vorbit cu cineva fals sa faca acte ?El vine cu sotia doar sa semnam actele la asa zisul notar. Va rog s-a imi dati un sfat ce sa fac sau cum sa procedez. Multumesc.

Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns.Atunci de ce spune ca vine el cu sotia in tara si deja a facut demersurile la un notar in tara,si i-am trimis prin e-mail o poza cu buletinul meu.Va veni in data de 23decembrie, spunindu-mi ca a cumparat bilete de avion, doar vine sa semneze si pleaca.Sincer va scriu ca nu stiu ce sa fac,pentru ca va fi nevoie s-a vind apartamentul ca sa pot cumpara casa.Nu stiu ce acte are, eu locuiesc in Craiova si vinzatorul in Deta-Timis.Este foarte departe s-a ma pot deplasa..Pot spune ca nu am vazut casa decit ce am vazut pe olx si ce mi-a trimis el.Mi-a placut si de aceea nu am fost pina acolo, spunindu-mi vinzatorul ca pot merge sa o vad si va veni fratele lui s-a imi arate casa.Dupa multe discuti cu vinzatorul a spus ca va risca sa vina in tara cu avionul, dar poate ma razgindesc si nu o cumpar, i-am explicat ca daca vrea sa vinda trebuia s-a fi lasat procura la cineva sau sa vina.Eu ce sa fac s-a platesc bilete de avion, eu sunt cumparator iar el vinzator, fiecare stie ce vrea. Multumesc.
Noi v-am sugerat cum sa procedati, dvs. faceti cum doriti...
Sunt multe probleme ce pot aparea, mai ales daca nu ati vazut actele si atunci mergeti direct la notar si semanati...
Cum am spus si la inceput, nu asa se procedeaza dar sunt banii dvs.
Cum v-am spus și mai sus ,nu dați bani ,nu sunteți obligata sa cumpărați ,dacă vor să vanda trebuie sa o facă așa cum trebuie. Ce nu înțeleg eu e cum dumneavoastră vreți să cumpărați niste poze de pe olx,practic asta faceti , recomandarea mea este sa mergeți să vedeți imobilul în ce stare este ,dacă într-adevăr există,cum sa mai spus verificați actele imobilului . După luați legătura cu proprietarii pentru cumpărare.

lidiadiana a scris:

Multumesc pentru raspuns.Atunci de ce spune ca vine el cu sotia in tara si deja a facut demersurile la un notar in tara,si i-am trimis prin e-mail o poza cu buletinul meu.Va veni in data de 23decembrie, spunindu-mi ca a cumparat bilete de avion, doar vine sa semneze si pleaca.Sincer va scriu ca nu stiu ce sa fac,pentru ca va fi nevoie s-a vind apartamentul ca sa pot cumpara casa.Nu stiu ce acte are, eu locuiesc in Craiova si vinzatorul in Deta-Timis.Este foarte departe s-a ma pot deplasa..Pot spune ca nu am vazut casa decit ce am vazut pe olx si ce mi-a trimis el.Mi-a placut si de aceea nu am fost pina acolo, spunindu-mi vinzatorul ca pot merge sa o vad si va veni fratele lui s-a imi arate casa.Dupa multe discuti cu vinzatorul a spus ca va risca sa vina in tara cu avionul, dar poate ma razgindesc si nu o cumpar, i-am explicat ca daca vrea sa vinda trebuia s-a fi lasat procura la cineva sau sa vina.Eu ce sa fac s-a platesc bilete de avion, eu sunt cumparator iar el vinzator, fiecare stie ce vrea. Multumesc.