Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Retragere dividende 2018 2019
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Retragere dividende 2018 2019

Pentru acesti 2 ani se retrag dividende pe admin, in cursul 2019, totalul depasind 12 salarii minime. Se plateste impozit 5% dividende la ridicare

Se retrag drepturile aferente 2018 si 2019, urmand a se depune declaratia unica pe PF,

Ce CAS se plateste o singura data pentru ridicare in cursul aceluiasi an, se face o singura Declaratie Unica?
george-neagu, moderator
Deci ca sa vedeti daca veti plati sau nu cass, comparati totalul venitului din dividende incasat in 2019 (pentru cei doi ani) cu plafonul a 12 salarii miime brute pe economie care in acest an este 24960 lei, si daca este peste, veti plati cass 10% aplicat doar la valoarea plafonului.
Dar da, acum nu puteti inca sa scoateti dividendele anului 2019 in avans, pana nu depuneti bilantul contabil pentru 2019. Asteptati cam pana prin martie sau aprilie 2020, depuneti bilantul si apoi faceti aceasta operatiune cumulata pentru doi ani cum v-ati gandit.
george-neagu, moderator
Din cate stiu, legal dividendele se pot retrage anula, semetrial sau lunar, cf legislatiei in vigoare.

dividendele sunt singurul venit al administratorului, si acestea de exemplu se pot retrage pe anul in curs la nivel de noiembrie, ultima luna inchisa , adica perioada luna 01- luna a 11-a. Pe luna decembrie, daca nu se mia fac operatiuni , se pot calcula cf raportului Balantei la zi, dar contabil in mod normal la inchiderea lunii.
Dividendele se pot scoate cel mai devreme trimestrial si nu doar cu "ultima luna inchisa", cum ziceti, ci se intocmeste bilant intermediar in baza hotararii adunarii generale etc.
Iulian MANEA, Contabil