Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva chirie
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva chirie

buna seara. Am un spatiu inscris pe srl platitoare de tva si este dat in chirie unei sc tot platitoare de tva. Intrebarea este: Eu cand emit factura lunara pentru chirie, trebuie sa o emit cu tva sau fara? Care este baza legala? Multumesc anticipat.
multumesc @ danike ca mi-ati atras atentia : asa e, m-a luat ... valul
Se aplica prorata doar daca activitatea preponderenta e de inchiriere; daca e ocazionala nu se aplica prorata.
scrie si la pct 47 din norme de altfel ;

@marius: cu scuzele de rigoare, va rog sa faceti abstractie de textul boldat din primul meu mesaj ; ce am spus acolo nu e corect