Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Angajator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Angajator

Bună seara!
Din punct de vedere legal, conform legii 196/2018,
cine este persoana care are în atribuții întocmirea contractelor de munca/mandat și transmiterea lor către REVISAL in cadrul asociației de proprietari?
Președintele?
Casierul?
Administratorul?
Cenzorul ?
Comitetul executiv?
Am enumerat deoarece în cadrul asociației de proprietari din care fac parte, nu avem un administrator atestat și de aceea avem și contabil, casier și o persoană care se încăpățânează să fie ADMINISTRATOR cu toate că nu are studii medii și nici atestat. Președintele l-a "desemnat" : persoana cu " probleme administrative"! Așa se întâmplă când conducerea asociației de proprietari devine "Mafia"! Mulțumesc frumos!
Daca ati studiat disp L nr 196/2018 ati constat ca legiuitorul a dispus ca reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatieid e proprietari in raport de terti inclusiv in instanta
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari
Cenzorul detine responsabilitate speciala,respectiv verificarea si vizarea pentru legalitate a documentelor asociatiei de proprietari
Mai mult,legiuitorul a prevazut ca stampila asociatiei de proprietari trebuie sa fie detinuta de presedintele de asociatie
Persoana care exercita atributiile de administrator fara a detine atestat legal isi asuma responsabilitatea sa suporte consecintele legale a exercitarii fara drept a unei profesii/activitati pentru care legea prevede detinerea de atestat profesional
problema se poate rezolva foarte simplu - va depuneti candidatura, luati sefia asociatiei si dispare mafia deoarece dumneavostra nu puteti fi Mafia (fireste, pentru dumneavoastra), Simplu !