avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Se pot deduce cheltuielile legate de sediu?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Se pot deduce cheltuielile legate de sediu?

Am un apartament care figureaza ca sediu si punct de lucru. Locuiesc in alt apartament.
Se pot deduce toate cheltuielile legate de sediu? ...intretinere, curent, gaz, telefon, internet...

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters109653 , utilizator 11:57, 5 Decembrie 2009
Daca facturile iti vin se numele firmei da, daca nu nu!
Se pare ca de la 01.01.2010 codul fiscal va permite ceva! dar nu e sigur si oricum se modifica!
Da, se pot deduce cheltuielile efectuate la sediul societatii, cu atat mai mult cu cat aceste utilitati se factureaza pe firma.
Am uitat sa precizez, sunt PFA.
Da, se deduc, potrivit prevederilor din contractul de comodat. In cazul in care esti platitor de tva, nu poti deduce tva-ul daca nu ai factura respectiva pe pfa.
Este vre-o restrictie? Se pot deduce in totalitate cheltuielile sau numai un procent din costurile intretinerii acelui sediu? Mentionez ca in buletinul meui figureaza ca am domiciliul in alta parte.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

De la ce suma? giovana giovana sant persoana fizica autorizata si practic taximetria, de la ce suma se plateste impozitul pe profit si tva?#-o (vezi toată discuția)
Cheltuieli casă pfa Petrovic Petrovic Am contract de comodat pentru PFA-ul meu, sunt în regim real cu TVA. Vreau să știu dacă pot deduce cheltuielile pentru menaj (soluții pentru curățat, ... (vezi toată discuția)
Pfa, cheltuieli deductibile, cheltuieli la întreținere Petrovic Petrovic Lucrez ca PFA în sistem real, plătitor de TVA, și am contract de comodat pentru sediu, și vreau să deduc cheltuieli pe 2019. Am înțeles că trebuie ... (vezi toată discuția)