Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Se pot deduce cheltuielile legate de sediu?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Se pot deduce cheltuielile legate de sediu?

Am un apartament care figureaza ca sediu si punct de lucru. Locuiesc in alt apartament.
Se pot deduce toate cheltuielile legate de sediu? ...intretinere, curent, gaz, telefon, internet...

Multumesc.
Daca facturile iti vin se numele firmei da, daca nu nu!
Se pare ca de la 01.01.2010 codul fiscal va permite ceva! dar nu e sigur si oricum se modifica!
Da, se pot deduce cheltuielile efectuate la sediul societatii, cu atat mai mult cu cat aceste utilitati se factureaza pe firma.
Am uitat sa precizez, sunt PFA.
Da, se deduc, potrivit prevederilor din contractul de comodat. In cazul in care esti platitor de tva, nu poti deduce tva-ul daca nu ai factura respectiva pe pfa.
Este vre-o restrictie? Se pot deduce in totalitate cheltuielile sau numai un procent din costurile intretinerii acelui sediu? Mentionez ca in buletinul meui figureaza ca am domiciliul in alta parte.
Multumesc.