Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil

Buna ziua , recent m am despartit de sotie , pt ca dansa a ales sa aduca in casa amantul .eu si copii am plecat la socrii, mentionez ca , casa este a dansei , intrebarea ar fii , ce sanse am sa obtin custodia copiilor ? Cat de grav este ceea ce a facut copiilor in special , mentionez ca locuieste cu amantul de 1 luna si jumatate in care isi mai viziteaza copii .... si ameninta ca ii ia de tot .
Razvan255, utilizator
Luati legatura cu un avocat recomandat sau de pe forum si expuneti situația pe larg. Sansele depind de multe detalii care fac diferenta: durata căsătorie, vârsta copiilor, cine s-a ocupat de creșterea si educarea copiilor până acum, condițiile locative ale părinților etc.
Ar fi indicat sa apelați la ajutor profesionist macar pentru redactarea cererii pentru a va creste sansele.

Avocat Neagu Elena a scris:

Luati legatura cu un avocat recomandat sau de pe forum si expuneti situația pe larg. Sansele depind de multe detalii care fac diferenta: durata căsătorie, vârsta copiilor, cine s-a ocupat de creșterea si educarea copiilor până acum, condițiile locative ale părinților etc.
Ar fi indicat sa apelați la ajutor profesionist macar pentru redactarea cererii pentru a va creste sansele.
Casatoriti de 10 luni , impreuna de 8 ani , copii implinesc 3 ani in ianuarie .
Locuinta a fost unde domiciliaza dansa acum ( aproximativ de 1 an) aproximativ 2,5 ani am stat la socrii .
De cresterea copiilor in mare parte sa spun m am ocupat eu cu soacra mea , si dansa oarecum .
A avut tentative de suicid , nu stiu cat de reale au fost , merge la psihiatru dupa spusele dansei , la psiholog .
Stimate domn,

Instanta de judecata , anume instanta de tutela, va dispune asupra masurilor legate de copii, in interesul superior al acestora.

Este dat eficienta principiului preeminentei interesului superior al minorului, interes ce are intaietate , dincolo de conflictele care survin intre parinti.

Infidelitatea reprezinta un motiv de divort.

Ceea ce va fi apreciat de instanta de judecata este modul in care parintii isi exercita atributiile parentale.

Instanta de tutela determina interesul superior al minorului, dupa criteriile generale, cunoscute,de altfel, precum conditiile materiale si morale oferite acestora, relatia de atasament, intre ei si acestia, intre ei si unele rude apropiate, optiunea copilului, nevoile acestora.

Exista posibilitatea ca instanta de judecata sa stabileasca locuinta minorilor la mama ( intr-o proportie covarsitoare, deciziile sunt luate in acest sens ) , iar dumneavoastra sa aveti stipulat un program de vizitare.

Stimata doamna , poate n am fost destul de clar , sotia s a mutat cu amantul si si a dat copii afara practic
Nu conteaza, are sanse mari sa ii obtina.