avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... incadrare gresita a unei contraventii
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

incadrare gresita a unei contraventii

Buna ziua. Se poate contesta un proces verbal de contraventie pentru ridicarea unui autoturism stationat neregulamentar, in conditile in care se mentioneaza in proces ca a fost ridicat, mutat in baza art 203 alin 1 din HG 1391/2006, insa la acest articol nu se mentioneaza decat de anularea permiselor de conducere. Ridicarea se mentioneaza in oug 195/2002 art 64. Fapta a fost incadrata corect, dar la pct c ridicarea autoturismului se mentioneaza ca se face in baza art 203 alin 1 din HG 1391/2006, unde de fapt e altceva
Cel mai recent răspuns: OvidiuB78 , utilizator 22:29, 16 Decembrie 2019
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ridicare auto sibiu hituri hituri Buna ziua, in data din 04.01.2018, la ora 10:40 mi-a fost ridicat masina de pe str. General Magheru din Sibiu pe motiv in baza hg 1391/2006. Pentru ... (vezi toată discuția)
Dispozitie ridicare masina platitor_taxe platitor_taxe Buna ziua, In legatura cu dispunerea ridicarii unui autovehicul de catre reprezentanti ai politiei locale sector 6, as avea nevoie de un sfat in legatura cu ... (vezi toată discuția)
Ridicare auto- plangere contraventionala Dulcina Dulcina Am patit-o! Mi-au ridicat autovehicolul din sect 1, str Postelnicul, perpendiculara pe Bd Ion Mihalache. Masina era parcata perpendicular pe trotuar. Ceea ce ... (vezi toată discuția)