avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Loc desfășurare proces partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Loc desfășurare proces partaj

Intenționez să deschid proces de partaj, după divorțul care s-a pronunțat deja. Eu nu mai locuiesc în orașul unde este proprietatea vizată, domiciliul meu stabil și fosta consoartă. Aș putea deschide procesul în alt oraș, unde am reședința acum?
Cel mai recent răspuns: cristian damian , utilizator 22:23, 5 Decembrie 2009
Regula este ca procesul sa se desfasoare la instnta unde are domiciliul piritul iar daca aveti si de impartit si bunuri mobile numai la instanta in circumscriptia careia se afla acele bunuri
cristian damian a scris:

Intenționez să deschid proces de partaj, după divorțul care s-a pronunțat deja. Eu nu mai locuiesc în orașul unde este proprietatea vizată, domiciliul meu stabil și fosta consoartă. Aș putea deschide procesul în alt oraș, unde am reședința acum?


Daca sunt bunuri imobile de impartit, atunci instanta competenta este cea in a carei raza teritoriala se afla situate acele bunuri.
Corect....instanta competenta teritorial este judecatoria in care se afla bunurile imobile si domiciliul paratului.
Raspunsul este nu, instanta competenta este cea de la locul situarii imobilelor ce urmeaza a fi partajate.
Art. 13 din C.pr.civ. prevede ca "cererile privitoare la bunuri nemişcătoare se fac numai la instanţa în circumscripţia căreia se află nemişcătoarele". ;)
Este vorba despre competenta teritoriala exclusiva a instantei .. prin urmare, sunt aplicabile prevederile articolului mai sus citat de colega noastra :)

Alte discuții în legătură

Competenta judecatoreasca trust11 trust11 Buna seara, va rog sa mi raspundeti la o speta privind competenta teritoriala si materiala a instantei: Prin actiunea introdusa la ... (vezi toată discuția)
Competenta partaj bunuri comune diana22 diana22 in cazul unui partaj bunuri comune, in care sunt mai multe bunuri aflate in localitati de circumscriptii diferite, ce instanta este competenta? (vezi toată discuția)
Domiciliu comun - resedinta comuna tantzat tantzat Cum se face partajul daca sotii au resedinta comuna (nu domiciliu) in strainatate? (vezi toată discuția)