Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Întâmpinare.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Întâmpinare.

Bună seara, poate ma puteți ajuta și pe mine cu un răspuns. Problema e următoarea...
Am fost data în judecata de administratie pt datoriile de la întreținere.( O suma de 4000 de lei.)
Pârâtul.. Tata, care este decedat din 26 decembrie. (eu sunt fiica care locuiește în acest apartament) Trebuie sa depun întâmpinarea în acele 25 de zile. Întrebarea mea este următoarea...
Pot face întâmpinarea în numele mamei mele? Și cum ar trebui sa scriu în întâmpinare ca pârâtul este decedat? Ce ar trebui sa invoc? Nu îmi permit un avocat și încerc sa ma descurc singura. Și as mai avea o alta întrebare... În cazul în care pârâtul este decedat, judecata se poate suspenda pana la numirea noilor moștenitori? (nu am făcut succesiunea)
Nu știu la ce sa ma aștept. De vina pt treaba aceasta bineînțeles ca sunt eu, nu ma criticați. Administrația oricum o sa și recupereze banii, însă nu știu ce ma așteaptă în cazul acesta în care pârâtul este decedat.
1. Daca paratul este decedat o sa respinga cauza pe motiv ca nu are calitate procesuala( decedat), asta nu inseamna ca nu poate face Administratia un alt dosar pe numele mamei.
2. Puteti depune in numele mamei dar faceti procura.
O pot actiona in instanta pe mama, daca este coproprietar. Daca nu, trebuie sa swe dezbata succesiunea pentru a stii pe cine cheama in judecata.
In fapt este o mare problema pentru Asociatatii cat si pentru restul locatarilor, sunt foarte multe situatile in care proprietarul a murit, iar Asociatia nu are pe cine actiona in instanta si apartamentul strange datorii. Doar ca acum si nu doar acum se instituie ipoteca imobiliara. Cel mai bine sa incepeti sa platiti, de cerut copii dupa procesele verbale ale adunarilor generale, si dupa alte documente sa le aveti in caz ca doriti sa va aparati si sa incepeti asa usurel sa platiti preferabil prin banca ca sa existe o evidenta clara.
Ce înseamnă ipoteca imobiliara? Îmi puteți explica va rog? Mama nu este în actele casei. Apartamentul este pe numele tatălui.

Corina89 a scris:

In fapt este o mare problema pentru Asociatatii cat si pentru restul locatarilor, sunt foarte multe situatile in care proprietarul a murit, iar Asociatia nu are pe cine actiona in instanta si apartamentul strange datorii. Doar ca acum si nu doar acum se instituie ipoteca imobiliara. Cel mai bine sa incepeti sa platiti, de cerut copii dupa procesele verbale ale adunarilor generale, si dupa alte documente sa le aveti in caz ca doriti sa va aparati si sa incepeti asa usurel sa platiti preferabil prin banca ca sa existe o evidenta clara.

Sa clarificam situatia
Daca partea actionata in instanta este decedata,in prima faza instanta de judecata va respinge actiunea
Dv cu 5 zile inainte de primul termen depuneti la registratura instantei ,copie dupa certificatul de deces al partii reclamate
Asociatia cu scopul recuperarii debitului va starui si va demara si alte actiuni impotriva mostenitorilor