Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Închiriere sediu PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Închiriere sediu PFA

Funcționez ca PFA și am sediu social, înregistrat la ORC, fără activitate la sediu, în apartamentul pe care îl dețin. Între mine PF și PFA am încheiat in contract de comodat.
Avand in vedere ca nu desfășor activitate la sediu, pot încheia în calitate de PF un contract de închiriere cu o terta persoana, pe care să-l Înregistrez la ANAF?
Da. Depuneti declaratia unica la anaf prin care va declarati venitul si plata impozitului din inchiriere, pe langa tipul de venit ce provine din activitatea independenta adica din pfa.
george-neagu, moderator
Am înțeles. Ma gândeam ca problema ar fi ca este vorba de același apartament care face obiectul a doua contracte. O data între mine și PFA comodat, și apoi între mine PF și chiriaș, ar fi o dubla cedare a folosinței, deși în co creț PFA nu face nimic acolo.